Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro’yu Yetersiz Gören İtalya’dan “Kendi Para Birimimiz Olsaydı…” Yorumu Geldi

İtalya'nın bütçe hedeflerini açıklaması ile başlayan kriz ülkenin zor günlerine bir yenisini ekledi. Şimdi de İtalya'nın kendi para birimi olsaydı sorunun kolayca çözüleceği söylendi.
Euro’yu Yetersiz Gören İtalya’dan “Kendi Para Birimimiz Olsaydı…” Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İtalya hükümetinin merakla beklenen bütçe hedeflerini açıklaması ve ardından kamu harcamalarında büyük bir artışa gitme konusunda anlaşmaya varması ile kriz başlamış oldu. Bu anlaşma ile 2019 yılı için bütçe açığı hedefinin yüzde 2,4 olacağı öngörüldü. Ülkenin teknokrat Ekonomi ve Maliye Bakanı Giovanni Tria, bütçe açığı hedefinin GSYİH’in 1,6’sı oranında tutulması gerektiğini savundu.

Önceki merkez sol hükümetin 2019 bütçe açığı hedefinin yüzde 0,8 ve AB’nin bütçe açığı limitinin ise yüzde 3 olması, tartışmaları alevlendirdi. Sonuçta piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanan bütçe hedefi, hükümeti hem piyasa hem de AB ile karşı karşıya getirmiş oldu. Şimdi ise AB’nin İtalya’ya iyi gelmediği söylenmeye başlandı.

İtalya Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Claudio Borghi İtalya’nın kendi parası olsaydı yorumu ile gündeme bomba gibi düştü.

Claudio Borghi Euro Yetersiz

Zaten Euro karşıtı olması ile tanınan Borghi, “İtalya’nın kendi para birimi ile sorunlarını çözebileceği konusunda güçlü bir kanaate sahibim,” dedi. Radio Anch’io isimli programda yaptığı değerlendirme sırasında, karşıtlığını bir kere daha ön plana çıkartmış oldu. Euro’nun ortak para birimi olarak İtalya’nın mali sorunlarını çözme konusunda yetersiz olduğunu da dile getirdi.

Borghi, Fransa’ya olduğu gibi İtalya’ya da AB yetkililerinin saldırmaması için gerektiği gibi hareket edileceğini de söyledi.

AB İtalya Müdahalesi Yorumu

GCM Yatırım Banner

Fransa’ya yapılan müdaheleyi hatırlatan Borghi, belli bir noktadan sonra “ellerini kaldırarak tamam haydi müdahale edelim” diyeceklerini ifade etti. İtalya’nın Avrupa Birliği’ne gerçekten karşı çıkmayı istemediğini, eğer isteseydi 2019 için bütçe hedefini yüzde 2,4 yerine yüzde 3,1 olarak açıklanacağını belirtti. Hükümetin açıklanan oranı, ülkenin biraz daha iyi hissetmesini sağlamak için yeterli olduğunu düşündüğünden de bahsetti.

İtalyan lireti veya lirası olarak anılan resmi para birimleri, Euro’ya geçiş ile 1 EUR = 1936,27 ITL olarak belirlenmiştir.

İtalya Lireti Euro Dönüşümü

Euro ise bu gelişmeler ışığında dolar karşısında geriledi ve olayların yaşanmaya başladığı 28 Eylül tarihinde 1,16 seviyesinin altına indi. O tarihte EUR/USD paritesi yüzde 0,54 oranında ekside seyretti ve 1,1579 dolardan işlem gördü. Bugün ise yüzde 0,56 oranında ekside seyretmeye devam ederken, 1,1513 dolardan alıcı buluyor.

Euro kuru ise dün uzun zaman sonra ilk defa 7 liranın altına indi. Bu sabah saatlerinde yeniden yükseliş kaydeden kur, şu dakikalarda yüzde 1,28 oranında artıda 6,9716 liradan işlem görüyor. Bütçe krizinin başlamasıyla birlikte İtalya varlıklarında sert düşüşler gözlendi, bankacılık hisselerindeki gerileme nedeniyle bazı hisselerde işlemler alt fiyat limitinde durduruldu. FTSE İtalya Tüm Hisseler Banka Endeksi ise haftanın son işlem gününde yüzde 7,42 oranında geriledi ve 2 yıldan uzun sürenin en sert düşüşünü kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.