Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Gazeteciden Dikkat Çeken Türkiye Yorumu

İtalyan gazeteci ve sosyolog Marco D'Eramo, yayımladığı yazısında Türkiye’nin dünya genelinde yurttaşlık alanların yarısından fazlasını ağırladığını söyledi.
İtalyan Gazeteciden Dikkat Çeken Türkiye Yorumu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türk vatandaşı olmak isteyenlere yönelik yeni karar Aralık ayında yayımlandı. Yapılan değişiklik ile Türk vatandaşlığı verilmesinin şartı genişletildi. İtalyan gazeteci ve sosyolog Marco D’Eramo yayımladığı değerlendirmesinde bu konuya değindi.

Yönetmelikte yer alan ‘döviz tutarındaki taşınmazı’ ibaresi ‘döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı’ şekilde değiştirildi.

Böylece yabancılar en az 400 bin dolar değerinde gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığına geçme hakkını elde etti.

İtalyan gazeteci Marco D’Eramo, bugün dünya genelinde yurttaşlık alanların yarısından fazlasını Türkiye’nin ağırladığını söyledi.

İlk başta başvuruların çoğunun Irak, Afganistan, Filistin ve Mısır’dan geldiğini. Sonra Dubai’nin yabancı sakinlerinin de dahil olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Ev, Sigorta ve Yatırım Alanı Olarak Tanıtılıyor

Türkiye’de gayrimenkul alımı diğer yerlere göre daha karlı olduğunu dile getirerek özellikle İranlılar için ülkenin özel bir çekiciliği olduğunu söyledi.

Türk lirasının yüksek enflasyon (bu yıl %39) nedeniyle son iki yılda dolar karşısında değer kaybetmesinin bu durumda etkili olduğunu aktardı.

Bir yurttaşlık başvuru ajansının, ilanında bu durumu ‘Türkiye’yi ev, sigorta ve yatırım olarak düşünebilirsiniz’ diye tanıttığını söyledi.

Ayrıca Covid-19 ve Avrupa’daki savaşla birlikte Ukraynalıların ve Pakistanlıların da Türkiye’ye yöneldiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın