Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da Kriz! Başbakan Draghi Yine İstifa Etti

İtalya'da kriz sürerken Başbakan Mario Draghi ikinci kez istifa ettiğini açıkladı. Detaylar haberde;
İtalya’da Kriz! Başbakan Draghi Yine İstifa Etti
HABER GİRİŞ

İtalya Başbakanı Mario Draghi, koalisyon ortakları tarafından destek alamamasının ardından istifa ettiğini açıkladı.

İtalya’da geçen günlerde başlayan siyasi kriz devam ediyor. Birkaç gün önce Koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin Senato’da hükümete güvenoyu vermemesi Başbakan Draghi’nin istifa kararı almasına neden olmuştu.

Hükümet güven oylamasını geçmesine karşın Draghi, koalisyonun ulusal birlik yapısının bozulduğu gerekçesiyle görevden ayrılmak istediğini duyurmuştu. İstifası Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından reddedilmişti.

Draghi dün güven oylamasında koalisyon ortakları tarafından tekrardan destek alamayınca istifa ettiğini söyledi.

Başbakan istifa dilekçesini Mattarella’ya iletti. Cumhurbaşkanlığı konuyla ilgili “Draghi’nin kendisinin ve hükümetinin istifasını sundu. Cumhurbaşkanı bunu not aldı. Hükümetin mevcut işlerini yürütmek için görevinin başındadır.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Draghi, kırılgan koalisyon hükümetini birleştirmeyi başaramadığı için bu kararı aldığını belirtti. Başbakanın istifasının, Eylül veya Ekim’de gerçekleşebilecek seçimlerin önünü açabileceği söyleniyor. Ayrıca belediye başkanları Draghi’nin görevi bırakmaması için açık mektup imzaladı.

Siyasi Kriz İtalya Tahvillerini Yükseltti

İtalya tahvilleri Draghi’nin istifa edeceği beklentisiyle sabah saatlerinde yüzde 3,6350’ye yükseldi. Bu oran yılın başlarında yüzde 1 civarındaydı.

Yatırımcılar, kamuoyu yoklamalarının parçalanmış bir parlamentoyu işaret etmesinden dolayı yeni seçimlerin zorlu koalisyon müzakereleriyle sonuçlanabileceğini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.