Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Draghi “İtalya’yı Siyasi Krizden Uzaklaştırma” Talebini Açıkladı

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin istifasını açıklamasının ardından belirsizlik sürerken, ülkenin siyasi krize doğru ilerlemesinden korkuluyor.
Draghi “İtalya’yı Siyasi Krizden Uzaklaştırma” Talebini Açıkladı
HABER GİRİŞ

İtalya, Başbakan Mario Draghi’nin istifasını sunmasına yol açan siyasi krizden çıkmanın yollarını arıyor. Draghi’nin istifası halihazırda Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından reddedildi. Ayrıca Draghi’nin görevde kalması için hem ülke içinden hem de ülke dışından telkinler geliyor.

Koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin Senato’da hükümete güven oyu vermemesi Draghi’ye istifa kararı aldırmıştı. Hükümet güven oylamasını geçmesine karşın Draghi, koalisyonun ulusal birlik yapısının bozulduğu gerekçesiyle görevden ayrılmak istediğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından istifa kabul edilmedi ancak Draghi görevi bırakmaya kararlı olduğunu söylemişti. Bu durum İtalya’yı siyasi kriz eşiğine getirirken, erken seçim ihtimali konuşulmaya başlandı.

Mario Draghi bu karmaşa içerisinde bugün Senato’da konuştu. Draghi, görevde kalması isteniyorsa koalisyon ortakları arasında birlik olması şartını dile getirdi. Bu şekilde istifa tehdidini parlamentoda asılı bırakmış oldu.

Draghi’nin konuşması sonrasında İtalyan tahvillerinde hareketlilik yaşandı. Tahvil piyasaları konuşmayı olumlu yorumlarken, 10 yıllık İtalyan tahvilinin getirisi konuşmanın bitmesinden hemen sonra seans içinde 12 baz puandan fazla düşüşle yüzde 3,2990’dan işlem görmeye başladı. TSİ 14:06 sularında yüzde 3,316 seviyesinde seyretti.

GCM Yatırım Banner
İtalyan 10 Yıllık Tahvili Getirisi Yüzde 3,316
Kaynak: CNBC

İtalya’nın Ukrayna’daki savaştan toplumsal eşitsizliğe ve yükselen fiyatlara kadar uzanan bir dizi sorunu ortaya koyan Draghi, 2023’ün ilk yarısında yapılacak seçimlere ülkeyi yönlendirmek istiyorsa siyasi partilerin arkasında durması gerektiğini söyledi.

Draghi, “Partiler ve siz parlamenterler bu paktı yeniden inşa etmeye hazır mısınız?” dedi ve İtalyanların da talebinin bu olduğunu ifade etti. Senatörler arasında Draghi’nin konuşmasının tartışılması ve ardından oylamanın sonucunun açıklanması bekleniyor.

Draghi, İtalya başbakanı olarak 13 Şubat 2021’de göreve gelmişti. Covid-19 salgınının neden olduğu sağlık ve ekonomik kriz koşullarında ulusal birlik hükümeti olarak göreve gelen Draghi’ye İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti destek veriyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın