Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da Enflasyon Ağustos Ayında Yine 36 Yılın Zirvesinde

İtalya’da Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi rakamları açıklandı. Enflasyondaki artış piyasa beklentilerinin üstünde seyretti. İşte detaylar...
İtalya’da Enflasyon Ağustos Ayında Yine 36 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı. Enflasyon yıllık bazda yüzde 8,4, aylık bazda yüzde 0,8 oranında arttı.

Piyasanın yüzde 8,1’lik beklentisinin üstünde kaldı. Temmuz’da enflasyon aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 7,9 oranına yükseldi. Enflasyon Haziran’da yüzde 8’lik artış ile Ocak 1986’dan bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. Ağustos ayındaki yükselişle tekrardan 36 yılın zirvesinde yer aldı.

Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (HICP), Ağustos 2022 ön tahminlerine göre aylık bazda yüzde 0,8’lik ve yıllık bazda yüzde 9,0 artış kaydedildi.

Enerji Fiyatlarındaki Yükselme Tüm Kalemleri Etkiledi

ISTAT, endekste yer alan tüm kalemlerin yıllık bazda artmasının temel nedenini enerji fiyatlarındaki yükseliş olarak açıkladı. Ağustos ayında enerji fiyatları yüzde 44,9 oranında arttı. Düzenlemeye tabi olmayan enerji ürünleri ise yüzde 39,8’den, yüzde 41,6’ya yükseldi.

İşlenmiş gıdalarda yüzde 9,5’ten, yüzde 10,5’e, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 3,3’ten, yüzde 3,9’a artış saptandı. Ulaşımla ilgili hizmet fiyatları ise yüzde 8,9’dan yüzde 8,4’e gerildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji ve işlenmemiş gıda hariç çekirdek enflasyon Temmuz’a kıyasla yüzde 4,4 oranında arttı. Enerji hariç enflasyon yüzde 4,9’a yükseldi. Ağustos ayında mal fiyatlarında yıllık bazda yüzde 11,8’lik, hizmet fiyatlarında ise yüzde 3,7’lik artış gerçekleşti.

Söz konusu dönemde geçen yıla göre bakkal ve işlenmemiş gıda fiyatları yüzde 9,7 seviyesinde yer aldı. Temmuz’a göre yüzde 1 oranında arttı.

Aylık bazda, düzenlemeye tabi olmayan enerji ürünlerinde yüzde 3’lük, mevsimsel faktörler göz önünde bulundurularak ulaşımla ilgili hizmetlerde ise yüzde 2,4’lük artış kaydedildi.

Alkol dahil işlenmiş gıda fiyatları yüzde 1,2, dayanıklı mallar yüzde 0,8, onarım ve kişisel bakım dahil eğlence ile ilgili hizmetler yüzde 7 oranında arttı. Enflasyonun aylık bazdaki artışının temel nedeni bu kalemlerdeki artışlar olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın