Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da Enflasyon Temmuz’da Zirveden Geriledi

İtalya'da Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Haziranda zirveyi gören oranda gerileme kaydedildi. İşte detaylar...
İtalya’da Enflasyon Temmuz’da Zirveden Geriledi
HABER GİRİŞ

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT), Temmuz ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı.

Temmuz’da enflasyon aylık bazda yüzde 0,4 oranında, yıllık bazda ise yüzde 7,9 seviyesinde gerçekleşti. Haziran’da yüzde 8’lik artışla son 36 yılın en yüksek seviyesine ulaşan orana kısayla azaldı.

Enerji fiyatları Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 42,9’a geriledi. Düzenlemeye tabi enerji ürünlerinin fiyatları yüzde 64,3’ten yüzde 47,9’a geriledi.

Kişisel bakım dahil eğlence ile ilgili hizmetlerin fiyatları yüzde 4,6 oranında gerçekleşti.

İşlenmiş gıda fiyatları yüzde 8,1’den yüzde 9,5’e, taşımacılıkla ilgili hizmetler yüzde 7,2’den yüzde 8,9’a, dayanıksız tüketim mallarının fiyatları yüzde 2,9’dan yüzde 3,6’ya ve dayanıklı malları yüzde 2,8’den yüzde 3,3’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Enerji ve işlenmemiş gıda hariç çekirdek enflasyon yüzde 4,1 oranında gerçekleşti.

Enerji hariç enflasyon yüzde 4,2’den yüzde 4,7’ye yükseldi. Aylık fiyatlar baz alındığında tüketici fiyatlarında yüzde 0,4’lük artış yaşandı.

Bakkal ve işlenmemiş gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 9,1 oranında arttı.

İtalya’da Tüketiciler Enflasyon ve Resesyon Korkusu İçinde

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklanmadan birkaç gün önce Avrupa Merkez Bankası (ECB) Haziran ayı Tüketici Beklentileri Anketi’ni (CES) açıklamıştı.

İçinde İtalya’nın da bulunduğu Belçika, Almanya, İspanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde yaklaşık 14 bin tüketiciyle görüşülmesi sonucunda tüketicilerin enflasyon ve resesyon beklentisinin arttığı belirtilmişti.

Tüketicilerin son 12 ayda hissettiği enflasyon oranı yüzde 6,6’dan yüzde 7,2’ye yükselmişti. Önümüzdeki 12 aylık enflasyona yönelik medyan beklenti ise yüzde 5’e çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.