Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya ve Danimarka Rus Diplomatları Sınır Dışı Ediyor

Batılı ülkelerden Rusya’ya yönelik yaptırımlar gelmeye devam ediyor.
İtalya ve Danimarka Rus Diplomatları Sınır Dışı Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Şubat sonunda Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal sonrası, ABD ve diğer batılı ülkeler ağır yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Bu yaptırımlara iki Avrupa ülkesinden daha yenileri eklendi.

İtalya ve Danimarka, güvenliği neden göstererek, ülkelerindeki Rus diplomatları sınır dışı edeceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Kiev’deki Bucha bölgesinde toplu mezar görüntüleri paylaşılmış ve Rusya’nın sivilleri öldürdüğü iddia edilmişti.

Rusya tarafı ise bu iddiaları yalanlamış ve provokasyon olarak tanımlamıştı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, güvenlik endişeleri nedeniyle 30 Rus diplomatın sınır dışı edildiğini söyledi. Moskova yönetiminin ise bu hamleye yönelik misilleme hazırlığında olduğu belirtiliyor.

İtalya, diplomatların sınır dışı edildiğini söylemek için Rusya’nın dışişleri bakanlığı büyükelçisini çağırdı. Di Maio, Avrupalı ​​ve Atlantik ortaklar ile uyum içinde olduklarını, ulusal güvenlik kaynaklı nedenlerle ve Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik haksız saldırganlığından ötürü bu kararın alındığını belirtti.

Danimarka’dan Diplomat Adımı

Benzer bir hamle Danimarka’dan da geldi. Yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından atılan adımlar doğrultusunda 15 Rus diplomatın sınır dışı edileceği bildirildi. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, “Bucha’da gerçekleşmiş olan vahşet, zulüm ve savaş suçlarının bir başka örneğidir.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Hareket geçtiğimiz gün Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere diğer birçok Avrupa Birliği ülkesinin Rus diplomatları sınır dışı edeceklerini söylemesinin ardından geldi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Moskova ile diplomatik bağları kesmek istemediğini ve Rus büyükelçisinin ve büyükelçiliğin geri kalanının sınır dışı kararına dahil olmadığını belirtti.

Rusya Misilleme Yapacak

İtalya ve Danimarka’nın bu adımları sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, TASS haber ajansına, Moskova’nın Rus diplomatların sınır dışı edilmesinin ardından İtalya ve Danimarka’nın dışişleri ofislerinin personeline karşı misilleme önlemleri alacağını söyledi.

Zakharova “Söz konusu ülkelerin dışişleri ofislerinin çalışanları hakkında gerekli tedbirler alınacaktır.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.