Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçreli Bankanın Zararı Tahminleri Ezip Geçti: Hisseler Çöktü

İsviçreli bankacılık devi Credit Suisse, bir kez daha kötü haberle gündeme geldi. Zor durumdaki banka, beklentilerin çok üzerinde zarar açıkladı.
İsviçreli Bankanın Zararı Tahminleri Ezip Geçti: Hisseler Çöktü
YAYINLANMA ZAMANI

İsviçreli bankacılık devi Credit Suisse hisseleri bugün yüzde 14’e varan düşüş yaşadı. Piyasalardaki olumsuz duyarlılık, bankanın beklentileri aşan dev çeyreklik zararıyla yönlendirildi.

Bu ayın başlarında, 5 yıllık kredi risk primi 10 yılın en yükseğine çıkan ve Lehman Brothers kriziyle ilişkilendirilen Credit Suisse, bilançosuyla endişeleri artırdı. Zor durumdaki İsviçreli borç veren, 567,93 milyonluk beklentilerden çok daha fazla 4,03 milyar İsviçre frangı zarar açıkladı.

Geçen yılın aynı döneminde ise 434 milyon İsviçre frangı kâr elde etmişti. Aynı zamanda 3,8 milyar İsviçre frangı seviyesindeki geliri de tahminleri karşılayamadı.

Bilançoda, “Üçüncü çeyrek ve şimdiye kadar daha geniş olarak 2022, devam eden zorlu piyasa ve makroekonomik koşullardan önemli ölçüde etkilendi ve özellikle yatırım bankamız için daha zayıf bir performansa yol açtı” dendi.

Son grup düzeyindeki performansın, paydaşlar için hayal kırıklığı yarattığını kabullenen Credit Suisse, bugün itibarıyla grubu yeniden odaklamak için bir dizi karar açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ancak yeni strateji, piyasalarda hemen etki göstermedi.

Credit Suisse Hisse Çöküş
KAYNAK: MarketWatch

Dün en son 4,76 İsviçre frangı seviyesinde kapanan Credit Suisse hisseleri, bugün 4,48 ile açılış yapıp 4,00 seviyesine kadar geriledi.

Yazım itibarıyla yüzde 12 ekside fiyatlanırken haftalık kaybı yüzde 9’a yaklaştı. Yıl başından bu yana ise yüzde 55’in üzerinde değer kaybetti.

Credit Suisse Hissedarlar için Değer Yaratacak!

Hissedarlar için değer yaratma hedefiyle yeni, daha entegre bir iş modeli sunma amacıyla kapsamlı önlemler aldı. Yatırım bankasının duyurulan yeniden yapılandırılması ile net bir uygulama yol haritası izleyeceğini belirten Credit Suisse, sermaye seviyelerini güçlendirdi ve maliyet dönüşümünü hızlandırdı.

Credit Suisse Yönetim Kurulu Başkanı Axel P. Lehmann şöyle konuştu:

“166 yılı aşkın bir süredir Credit Suisse, güçlü ve saygın bir franchise oluşturdu, ancak son yıllarda odaklanmadığımızın farkındayız. Birkaç aydır, Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu, geleceğe yönelik yönümüzü değerlendiriyor ve bunu yaparken de elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza inanıyoruz.”

Bugün bu sürecin sonucunu açıkladıklarını belirten Lehmann stratejileri için, “müşterilerimize ve onların ihtiyaçlarına odaklanan daha güçlü, daha dayanıklı ve daha verimli bir banka yaratmak için radikal bir strateji ve net bir uygulama planı” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın