Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse Bir Sonraki Lehman Brothers mı?

Credit Suisse cephesindeki gelişmeler, piyasalarda Lehman Brothers çöküşüyle ilişkilendirildi. Açıklama yapan bir uzman, yorumlarıyla dikkat çekti.
Credit Suisse Bir Sonraki Lehman Brothers mı?
HABER GİRİŞ

İsviçreli bankacılık devi Credit Suisse hisselerinde dev çöküş yaşanıyor. Bankanın 5 yıllık kredi risk primi (CDS) Cuma günü 247 puanda kapanarak 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bankanın 14 yıllık CDS’leri ise Eylül ayı itibarıyla Lehman Brothers’ın çöktüğü 2008 krizi sonrası zirveye çıktı.

Yükseliş, CEO Ulrich Koerner’in bir notuna atıfta bulunarak sermaye artırmak istediği yönünde raporlarla yönlendirildi.

Financial Times’ın hafta sonundaki haberine göre İsviçre bankasının yöneticileri, şirketin finansal sağlığına ilişkin artan endişeler arasında onları rahatlatmak için büyük yatırımcılarıyla görüşmelerde bulunuyor. ABD borsasında işlem gören ve açılış öncesinde yüzde 6 düşen Credit Suisse hisseleri, yıl başından bu yana yüzde 60 değer kaybı yaşadı.

Piyasalarda Lehman Brothers korkusu oluşurken önde gelen bir ekonomist, iyimser açıklamalarda bulundu.

Sri-Kumar Global Strategies Başkanı Komal Sri-Kumar, Credit Suisse’in mali sağlığına ilişkin endişelerin arttığını ancak bunun piyasaların bir “Lehman anına” doğru yöneldiği anlamına gelmediğini söyledi.

“Federal Rezerv’in, eğer gerçekleşirse bir kredi olayının sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağını düşünüyorum” dedi.

GCM Yatırım Banner

Lehman Brothers’ın 2008’de bir dizi büyük Wall Street kurtarma işlemini ve ardından gelen mali krizi tetikleyen çöküşüne atıfta bulunarak, “Bu bir Lehman anı olabilir de olmayabilir de” ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) fiyatların yükselmesine yönelik yaklaşımını uzun süredir eleştiren Sri-Kumar, Credit Suisse çevresindeki son olayların “bu kadar uzun bir süre boyunca yanlış hesaplanmış enflasyona sahip olmanın gerçek tehlikesini” gösterdiğini dile getirdi.

Fed’in devam eden şahin politikasına ve enflasyonu baskı altına almak için faiz oranlarını artırmaya devam etme taahhüdüne işaret eden ekonomist, “Her şeyi aceleyle yaparak bunu telafi etmeye çalışıyorlar” yorumunu paylaştı.

Fed, Eylül ayındaki son para politikası toplantısında faizde üçüncü kez 75 baz puan artırım yaptı ve oranları mevcut seviyenin oldukça üzerinde artırmaya devam edeceğini belirtti. Sri-Kumar, enflasyonu kontrol etmeye yönelik bu tür girişimlerin dünya çapındaki piyasalar için tehlikeli olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.