Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç’ten Türkiye Çıkışı: Bağı Kopardık

Kur’an-ı Kerim’e yapılan çirkin saldırının yarattığı yıkım sürüyor. İsveç, köprüleri yakan Türkiye ile NATO görüşmelerinin durduğunu açıkladı.
İsveç’ten Türkiye Çıkışı: Bağı Kopardık
HABER GİRİŞ

Rus lider Vladimir Putin’e yakın isimlerden olan Rasmus Paludan’ın geçen hafta Cumartesi günü İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakması, Türkiye ile İsveç arasındaki köprüleri yıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsveç’in NATO üyeliğini veto etmesinin ardından başlayan soğuk rüzgarlar sürdü.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, öfkesi süren Türkiye’nin diyaloğa açık olmadığı için NATO görüşmelerinin durdurulduğunu açıkladı.

İsveç merkezli Expressen gazetesinde yer alan habere göre Billström, ekibiyle birlikte 25 Müslüman ülkenin büyükelçileriyle görüştü.

Görüşmede, ülkelerin Stockholm’deki diplomatik temsilcileri de yer aldı. İsveç’in konu olduğu eylemlere karşı hükümetin ve ülkelerin görüşleri paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin çıkışları doğrultusunda İsveç hükümetinin NATO sürecini sağlıklı ilerletmede güçlük çektiği ve hem enerji hem de zaman harcandığı belirtildi.

Bu kapsamda görüşmeleri sürdürmeye çalışmanın sonuç vermeyeceğine dikkat çekildi.

NATO Üyeliği Meselesi için Temmuz Bekleniyor

Ankara ile görüşmelere ara verilse de Stockholm’ün NATO’ya katılmak için umudunun olduğunun altı çizildi.

Konuya ilişkin görüş bildiren İsveç Dışişleri Bakanı, tüm yaşananlara rağmen bu yaz NATO’ya katılma ihtimallerinin suya düşmediğine dikkat çekti.

Temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek zirvede ülkesinin NATO’ya tam üyeliğinin onaylanacağına inandığını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın