Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO’dan Erdoğan Çıkışı: Görüşüne Katılmıyoruz

Kur’an-ı Kerim’in yakılması üzerinden İsveç’in NATO üyeliğini hedef alan Erdoğan’a tepki geldi. NATO, Türkiye ile aynı görüşte olmadıklarını açıkladı.
NATO’dan Erdoğan Çıkışı: Görüşüne Katılmıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rus lider Vladimir Putin’e olan yakınlığıyla bilinen aşırı sağcı Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan’ın hafta sonu İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasının dünya gündeminde yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı konuşmada söz konusu eyleme ilişkin açıklamalarının ardından tartışmalara NATO Genel Sekreteri de katıldı.

Danimarkalı Paludan’ın hakaret içerikli saldırısı üzerinden İsveç’i hedef alarak NATO üyeliğini engelleme mesajı veren Erdoğan’a NATO’tan tepki geldi.

İsveç’te yaşanan olayı kınadığını söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Erdoğan’ın görüşüne katılmadığını açıkladı.

Alman medya kuruluşu Die Welt’e demeç veren Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliği konusundaki açıklamalarını eleştirerek şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“İfade özgürlüğü İsveç’te ve diğer NATO üyesi ülkelerde önemli bir değer. Dolayısıyla bu uygunsuz eylemler otomatik olarak yasa dışı olamıyor.”

“İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliği Son Düzlükte Çökmemeli”

Stoltenberg, İsveç hükümetinin yaşanan olaylara net bir tepki verdiğine ancak Erdoğan’ın yine de İsveç’i suçladığına dikkat çekti.

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya’yı karşı karşıya getirecek olaylarda NATO üyeliği meselesinin çıkmaza sokulması için ortam yaratıldığına değindi.

NATO’ya üye olmak için Ankara’yı ikna etmeye çalışan Finlandiya ve İsveç ile yakın temas halinde olduğunu belirtti.

Köprü kurmak amacıyla Türkiye ile de temasların sürdüğünü ekleyerek, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği de son düzlükte çökmemeli” şeklinde çıkışta bulundu.

Türkiye’nin yanı sıra iki ülkeye NATO üyeliği konusunda henüz onay vermeyen Macaristan’a da seslenerek, “İki ülkenin NATO üyeliği için henüz onay vermeyen Macaristan ve Türkiye’nin de parlamentolarında prosedürlerini hızlandırmasını rica ediyorum” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.