Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya’dan Türkiye Çıkışı: Görüşmelere Ara Verelim

İsveç’in Türkiye ile sık sık karşı karşıya gelmesinden etkilenen Finlandiya, NATO üyeliğinde üçlü görüşmelere ara vermek istediğini duyurdu.
Finlandiya’dan Türkiye Çıkışı: Görüşmelere Ara Verelim
Son Güncelleme: 
Yorum

Rus lider Vladimir Putin’e yakın olan, radikal sağ siyasetten Rasmus Paludan’ın Cumartesi günü İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasının ardından İsveç ve Finlandiya tekrar NATO çıkmazına girdi.

Dün Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İsveç, NATO üyeliği konusunda bizden destek beklemesin” çıkışı üzerine açıklamalar ardı ardına geldi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO’ya üyeliklerinde İsveç ile birlikte hareket etme kararını gözden geçirebileceklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, kendileri için ilk seçeneğin hala NATO’ya birlikte girme stratejisi olduğunu ancak İsveç’in başvurusunun daha da ertelenmesi halinde bu kararı gözden geçireceklerini söyledi.

Finlandiya devlet televizyonu YLE’ye konuşan Haavisto, İsveç’te yaşanan ve Türkiye’nin terörize bulduğunu eylemlerin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini yokuşa sürdüğünü ifade etti.

İsveç’teki gösterilerin “Türkiye’yi provoke etmeyi ve İsveç halkıyla politikacıların görüşlerini etkilemeyi amaçladığını” söyleyerek, “Türkiye ile üçlü görüşmelere ara verilmesi gerekiyor” dedi.

Karar vermek için erken olduğunu belirterek, “Ortam sakinleştikten sonra devam etmek en iyisi” şeklinde görüş bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu