Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveçli Gazeteciden Türkiye’nin NATO Tutumuna Destek

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine karşı çıkarken, İsveçli bir gazeteci bu durum için haklı gerekçeleri saydı.
İsveçli Gazeteciden Türkiye’nin NATO Tutumuna Destek
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son birkaç günün en çok konuşulan konularından olan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde gençlerle bir araya gelen Erdoğan, “NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine hayır diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

İsveç’in Dagens Industri gazetesinin politika editörü PM Nilsson’dan ise Erdoğan’ın tutumuna ilişkin yorum geldi. Nilsson, Türkiye’nin ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkarken haklı gerekçelerinin bulunduğu yönünde çarpıcı bir açıklama yaptı.

Ardından Sosyal Demokrat Partinin, Magdalena Andersson’un Başbakan seçilmesindeki ön koşulunun bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile yaptığı anlaşma olduğunu söyleyerek, konuya ilişkin görüşlerini kaleme aldı. Bu anlaşmanın hem tuhaf hem anayasaya aykırı olduğunu, temelde Suriye’de YPG/PKK ile iş birliğini derinleştirmek için olduğunu söyledi.

Açıklamasında “Bu anlaşma, İsveç’in Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladığı YPG üzerinden, dış politikasını tek bir milletvekilinin dikte ettiği anlamına gelir. Savunulamaz olan bu anlaşma Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin belirttiği gibi Türkiye açısından bir yanlış anlama olmadığını açıkça gösteren bilinen ve yayınlanmış bir gerçektir” sözlerine yer verdi.

İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olmak için resmen başvurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üyelik başvurusunun gündeme geldiği andan itibaren net tavrını sergilemiş ve bu duruma evet diyemeyeceklerini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu