Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: İsveç’in NATO Üyeliğine Biz Evet Diyemeyiz

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği konusundaki tutumunu yineledi.
Erdoğan: İsveç’in NATO Üyeliğine Biz Evet Diyemeyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, gündemde olan birçok konuya değindi.

Konuşmasına, “Yarın 103’üncü yıl dönümüne ulaşacağımız 19 Mayıs 1919 tarihi milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinin önemli dönüm noktalarından biridir.” sözleriyle başlayan Erdoğan, Cumhuriyet bizim ilk değil, son devletimizdir. Coğrafyamızdaki son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkarmaya adadık.” dedi.

2023’ü Cumhuriyet’in zirvesi değil, yeni bir başlangıç haline dönüştürmek istediklerini, Türkiye için bir milat, yeni bir başlangıç olacağını ifade etti. 2023 seçimlerinin büyük ve güçlü Türkiye hedefinin kilit taşı olacağını, bu tablonun bizim kadar bölgemiz ve ülkemiz üzerinde hesapları olanların da dikkatini çektiğini sözlerine ekledi.

Ardından sözü Atatürk Havalimanı tartışmalarına getirdi. “Henüz SADAT tartışması bitmeden Atatürk Havalimanı’nda inşa edeceğimiz millet bahçesine saldırmaya başladılar. Öyle alçakça, since yapıyorlar ki bu senaryo bunların kalibresini aşar.” dedi.

Atatürk Havalimanı’nın faaliyetlerinin sürdürülemez hale gelmiş olduğunu, bu nedenle dünyanın birçok yerinde olduğu gibi bizim de yeni bir havalimanı inşa ederek, bu sorunun çözüm yoluna gittiğimizi sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye NATO Üyesi Olarak Sorumluluklarını Yerine Getirdi

Geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya başvurusu konusunda değerlendirme yapan Erdoğan, bugün bir kez daha bu konuya değindi. NATO’nun doğu sınırlarını güçlendirmek için arayışlar içinde olduğunu ve bunun için çeşitli adımlar atıldığını söyledi.

Ukrayna savaşıyla birlikte oluşan dayanışmayı hoşgörüyle izlediklerini söyleyen Erdoğan, “Biz yıllarca terörle mücadele etmiş bir NATO müttefiki olarak bu tabloyla hiç karşılaşmadık. Müttefiklerimizden bizim hassasiyetlerimizi anlamalarını, saygı göstermelerini, mümkünse destek vermelerini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Yıllarca çok fazla acı çekip bedeller ödendiğini, Türkiye’yi güç durumda bırakmak için çabalayan NATO’daki müttefikleri çok iyi bildiklerini söyledi.

Tüm bunlara rağmen Türkiye’nin ittifak içinde sorumluluklarını yerine getirmeye devam ettiğini belirterek, “Bu önümüze getirilen her teklife evet diyeceğimiz anlamına gelmiyor.” dedi.

Konuşmasının devamında, “İsveç’te 30 teröristi istedik, ‘Vermeyiz’ dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz, bizden NATO üyeliği isteyeceksiniz. Bu güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz evet diyemeyiz.” ifadesine yer veren Erdoğan, Pazartesi buraya gelmek istediklerini fakat buna gerek olmadığını yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.