Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç’in Dev Fonundan First Republic Bank’a Büyük Darbe!

First Republic Bank’ın en büyük beşinci hissedarı olan İsveç emeklilik fonu Alecta, hisselerini elden çıkardı.
İsveç’in Dev Fonundan First Republic Bank’a Büyük Darbe!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün yurt içinde veri ajandası sakin olurken küreselde İngiltere’nin tüketici ve üretici enflasyonu ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmasını izliyor olacağız. Günün en önemli odak konusu elbette ki ABD Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı olacak.

Piyasalar yüzde 0,25 baz puanlık faiz artışı beklerken Başkan Jerome Powell’ın bankacılık sektöründeki krizin kontrol altına alındığına dair ifadelerle piyasayı rahatlatması bekleniyor.

ABD ve Avrupa’da başlayan bankacılık krizi yaklaşık iki haftadır hepimizin en çok konuştuğu konu oldu. UBS’nin Credit Suisse’i alarak krizin yayılmasını önlemesinin ardından endişeler bir miktar azalsa da sektöre dair sıkıntılar tam anlamıyla çözülmüş değil.

Geçtiğimiz günlerde 11 bankadan 30 milyar dolarlık mevduat desteği alan First Republic Bank tarafında da olumsuz bir gelişme yaşandı.

İsveç Emeklilik Fonu First Republic Bank Hisselerini Sattı

First Republic Bank hisseleri Pazartesi günü yüzde 47 oranında düşüş gösterdikten sonra 12 doların altına kadar indi. Bankanın hisseleri Silikon Vadisi Bankası’nın yaşadığı zorlukların piyasada yankılanmaya başlamasından bu yana toplamda yüzde 87 oranında değer kaybetti. Dün ise yüzde 30 civarında toparlanma sağladı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmeler neticesinde bankanın çok büyük bir belirsizlik içerisinde olduğunu aktaran İsveç’in en büyük emeklilik fonu Alecta, First Republic Bank hisselerini sattı. Kurumun, hisse satışından 728 milyon dolar zarar ettiği bildirildi.

Bankanın en büyük beşinci hissedarı olan Alecta’nın CEO’su Magnus Billing, geçtiğimiz hafta yatırım stratejisinin ve varlık yönetim yetkisinin optimal olup olmadığının araştırılmasını istediklerini hatırlattı.

Bankanın geleceği hakkında belirsizliğin çok büyük olduğuna dikkat çeken isim ayrıca ABD bankalarına yatırım konusunda da İsveç Mali Denetleme Kurumu ile sürekli iletişim halinde olduklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.