Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Finlandiya’ya Katılarak NATO’ya Başvuracağını Duyurdu

Finlandiya’nın ardından İsveç de beklenen açıklamayı yaptı. Rusya’nın uyarılarını göz ardı eden İskandinav ülkesi, NATO üyeliği için başvuracağını duyurdu.
İsveç Finlandiya’ya Katılarak NATO’ya Başvuracağını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Finlandiya’nın dünkü açıklamasını takiben İsveç de tarihi hamleyle tarafsızlığını sona erdireceğini bildirdi. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson bugün yaptığı açıklamada ülkesinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO üyeliği başvurusunda Finlandiya’ya katılacağını söyledi.

Andersson’un açıklaması, Rusya’nın iki ülkenin NATO üyeliğine ilişkin uyarıları sürerken geldi. Son olarak bugün alınan bilgiler Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya katılmasının büyük bir hata olacağını ve her iki ülke için kapsamlı sonuçlar doğuracağını söylediğini gösterdi.

Ancak iki ülke de NATO üyeliği için başvurma kararlarını açıkladı.

Başbakan Andersson, İsveç’in başkenti Stockholm’de yaptığı konuşmada bunu ülkenin güvenlik politikasında tarihi bir değişiklik olarak nitelendirdi. “İsveç’in NATO üyeliğiyle gelen resmi güvenlik garantilerine ihtiyacı var” diyerek ülkenin Finlandiya ile birlikte hareket ettiğini sözlerine ekledi.

Her iki ülkede de kamuoyu, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden önce NATO’ya katılmaya kesinlikle karşıyken savaşla birlikte NATO üyeliğine destek hızla arttı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İsveç hükümetinin niyeti NATO üyeliğine başvurmak, İsveç için tarihi bir gün” dedi.

Parlamentodaki siyasi partilerin geniş desteğiyle, İsveç’in NATO’daki müttefiklerle birlikte daha güçlü duracağı sonucuna varıldığını da belirtti. NATO yetkilileri hızlı bir onay süreci için umutlarını dile getirseler de mevcut 30 NATO üyesinin tamamının Finlandiya ve İsveç’in birliğe katılmasını kabul etmesi gerekiyor. Ve Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeler gündemde yer tutmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

İsveç ve Finlandiya ile ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilen endişeler, sonrasında birçok diplomat tarafından yinelendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hafta sonunda katıldığı NATO toplantılarının ardından endişelerin müttefiklere ve olası üyelere iletildiğini, görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, konuyu görüşmek üzere bir İsveç heyetinin Ankara’ya gönderileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.