Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarihi Hamlesini Yapan Finlandiya NATO’ya Başvuruyor!

Finlandiya’dan beklenen tarihi açıklama geldi. Tarafsızlığını bozan ülke, NATO’ya katılmak için başvuracağını söyledi.
Tarihi Hamlesini Yapan Finlandiya NATO’ya Başvuruyor!
Yorum

Finlandiya Cumhurbaşkanı ile Başbakanı bu haftaki ortak açıklamalarında NATO’ya katılmak istediklerini, bunun için derhal başvuru yapılması gerektiğini bildirmişlerdi. Beklenen tarihi açıklama geldi ve ülkenin liderleri NATO’ya başvurulacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Başbakan Sanna Marin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından NATO üyeliğinin Finlandiya’nın güvenliğini maksimize edeceğini söyledi.

Başkan Niinisto Finlandiya’nın NATO üyeliği için başvuracağını duyurdu.

Böylelikle on yıllardır askeri tarafsızlık politikasına sahip olan İskandinav ülkesi için tarihi bir hamle yapacağını resmen duyurdu. Parlamentonun önümüzdeki günlerde NATO üyeliğine başvuru kararını onaylayacağını umduklarını belirtti.

Resmi başvurunun önümüzdeki hafta yapılması beklenirken bu durumun Rusya ile ilişkileri daha da kötüleştireceği tahmin ediliyor. Rusya’dan NATO’ya yeni katılım hakkında birçok sert yorum gelirken son olarak Peskov, bunun açık bir tehdit olduğunu ve gerekenin yapılacağını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu hafta yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in potansiyel üyeliği hakkında olumlu görüşlere sahip olmadığını duyurdu.

Ancak NATO Genel Sekreter Yardımcısı bugün gazetecilere verdiği bir demeçte Türkiye’yi önemli bir müttefik olarak değerlendirdi ve endişelerin giderilebileceğine işaret etti.

Diğer taraftan Finlandiya’nın ardından İsveç’in de beklenen açıklamayı kısa süre içinde yapacağı söylendi. Svenska Dagbladet gazetesine göre İsveç’in 17 Mayıs’ta NATO üyeliğine başvurması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu