Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu’ndan NATO, İsveç ve Finlandiya Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO’ya başvuracağını resmen duyuran Finlandiya ve benzer açıklamayı yapması beklenen İsveç hakkında konuştu.
Çavuşoğlu’ndan NATO, İsveç ve Finlandiya Açıklamaları
HABER GİRİŞ

Finlandiya bugün yaptığı açıklamada NATO’ya başvuracağını resmen duyurarak onlarca yıllık tarafsızlığı konusunda tarihi hamle yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç olmak üzere iki İskandinav ülkesinin üyeliklerine sıcak bakılmadığını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO’ya başvuracağını resmen duyuran Finlandiya ve benzer açıklamayı yapması beklenen İsveç hakkında konuştu.

NATO Dışişleri Bakanları gayrıresmi toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Çavuşoğlu, daha önce Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın tarafından dile getirilen endişeleri yineledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin PKK ile görüşen ülkelerin bu tutumlarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. NATO’nun açık kapı politikasını desteklediklerini belirten Çavuşoğlu, NATO toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütüne desteğini üye ülkelere anlattıklarını aktardı.

NATO toplantılarının oldukça verimli geçtiğini ve NATO’nun genişlemesi ile gündemde olan üyeliklerin değerlendirildiğini kaydetti.

İsveç ve Finlandiya’nın dışişleri bakanlarıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu; iki ülkenin üyeliğine ilişkin Türkiye’nin tutumunun net olduğunu ve bunu belli ettiklerini dile getirdi. Beklentilerin iki ülkeye iletildiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

İki ülkenin PKK, YPG terör örgütüyle ve mensuplarıyla yaptığı görüşmelerle özellikle İsveç’in yaptığı silah yardımı dahil Türkiye’nin karşı olduğu tüm konuları açık bir şekilde sergilediklerini kaydetti.

Halihazırda NATO üyesi olan diğer ülkelere de benzer konuların aktarıldığını, mevcut savunma sanayi ve ihracat kısıtlamalarının müttefikliğe yakışmadığını belirtti.

“Endişelerimiz meşrudur ve açıkça ortadadır” diyen Dışişleri Bakanı, iki ülkenin üyeliği hakkında NATO genişlemesine karşı olunduğu için değil ancak teröre destek veren ve Türkiye’ye karşı ihracat kısıtlaması gibi politikalar izleyen ülkelerin müttefik olmaması gerektiğine inanıldığı için olduğunu bildirdi.

Görüşmelerde birçok müttefikin Türkiye’nin endişelerini anladığını ve bunların giderilmesi gerektiğini savunduğunu belirterek bundan dolayı teşekkürlerini sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.