Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstihdam Endeksi 3. Çeyrekte Arttı: Ücretteki Yükseliş Öne Çıktı

TÜİK’in paylaştığı işgücü girdi endeksi verilerinde üçüncü çeyrekte yükseliş sürdü. Brüt ücret-maaş endeksindeki artış dikkat çekti. Raporun detayları haberde;
İstihdam Endeksi 3. Çeyrekte Arttı: Ücretteki Yükseliş Öne Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz-Eylül 2022 dönemine ilişkin işgücü girdi endeksi verilerini paylaştı. Verilere göre yılın üçüncü çeyreğinde istihdamdaki yıllık artış sürerken, brüt ücret-maaş endeksindeki artış yüzde 100’ü aştı.

TÜİK raporuna göre yılın üçüncü çeyreğinde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamını oluşturan istihdam endeksi yıllık bazda yüzde 7,1 oranında artış gösterdi.

Sektör grupları incelendiğinde; sanayide yüzde 6,1, inşaatta yüzde 3,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 8,4 artış kayda geçti.

Sıralanan sektörlerin toplamında istihdam endeksi, bir önceki çeyreğe göre yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2,2 artış gösterdi.

Alt sektörler incelendiğinde ise bir önceki çeyreğe kıyasla üçüncü çeyrekte; sanayi sektöründe yüzde 1,6, inşaat sektöründe yüzde 4,2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 2,1 artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yılın ikinci çeyreğinde işgücü girdi endekslerinde zayıf bir artış görülmüştü. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinden oluşan istihdam endeksi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4’lük artış yaşamıştı.

TÜİK 3. Çeyrek işgücü Girdi Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Çalışılan Saat Endeksinde İnşaat Sektöründe Düşüş Yaşandı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksinde yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,5 artış gerçekleşti.

Alt sektörler ele alındığında; sanayi sektörü yüzde 3,1 ve ticaret-hizmet sektörleri yüzde 4,9 artarken, inşaat sektörü yüzde 1,7 azaldı.

Bir önceki çeyrekle kıyaslama yapıldığında ise yılın üçüncü çeyreğinde çalışılan saat endeksinde yüzde 0,3 gerileme görüldü.

Alt sektörler incelendiğinde; inşaat sektörü yüzde 1,4 artarken, sanayi sektörü yüzde 0,5 ve ticaret-hizmet sektörleri yüzde 0,6 azaldı.

Brüt Ücret-Maaş Endeksindeki Artış Yüzde 100’ü Aştı

Sektörlerin toplamındaki brüt ücret-maaş endeksindeki yılın üçüncü çeyreğinde artış yıllık bazda yüzde 101,5 oldu.

Alt sektörler ele alındığında; sanayi sektörü yüzde 98,1, inşaat sektörü yüzde 91,7 ve ticaret-hizmet sektörleri yüzde 105,2 oranlarında artış gösterdi.

Bir önceki çeyrekle kıyaslama yapıldığında yılın üçüncü çeyreğinde sektörlerin toplamında brüt ücret-maaş endeksi yüzde 25,2 oranında yükseldi.

Alt sektörler incelendiğinde; sanayi sektörü yüzde 23,1, inşaat sektörü yüzde 26,5 ve ticaret-hizmet sektörleri yüzde 26,5 artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.