Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci Çeyrekte İstihdam Endeksindeki Artış Zayıfladı

TÜİK tarafından açıklanan işgücü girdi endekslerine göre istihdam endeksi artsa da bir önceki döneme göre hız kesti. Raporun detayları şöyle...
İkinci Çeyrekte İstihdam Endeksindeki Artış Zayıfladı
HABER GİRİŞ

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin işgücü girdi endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK); istihdam, çalışılan saat, brüt ücret maaş, saatlik işgücü maliyet, saatlik kazanç ve saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endekslerindeki yıllık ve çeyreklik değişimleri açıkladı.

Buna göre Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreklik dönemde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinden oluşan istihdam endeksi, 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 5,4 oranında artış gösterdi.

Bunlardan sanayi sektöründe istihdam endeksi yıllık bazda yüzde 4,4, ticaret-hizmet sektöründe yüzde 8,4 artarken, inşaatta yüzde 6,3 azaldı.

İstihdam endeksi bir önceki çeyrekte yüzde 6,9, geçen yılın aynı çeyreğinde ise yüzde 16 artmıştı.

Çalışılan Saat Endeksindeki Yıllık Artış Yüzde 11,5

Çalışılan Saat Endeksindeki Yıllık Artış Yüzde 11,5
Kaynak: TÜİK

Yılın ikinci çeyreğinde çalışılan saat endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 artarken, alt kategorilerden sanayide yüzde 7,6, ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 17,3 arttı. İnşaatta ise yüzde 2,5 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Brüt ücret-maaş endeksi yıllık olarak yüzde 74,2 yükseldi. Sanayide bu endeks yüzde 69,7, inşaatta yüzde 53,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 80,6 oranında artış gösterdi.

Çeyreklik değişimlere bakıldığında istihdam endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7, çalışılan saat endeksi yüzde 2,1 ve brüt ücret-maaş endeksi yüzde 12,4 arttı.

Saatlik İşgücü Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 56,9 Arttı

Saatlik İşgücü Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 56,9 Arttı
Kaynak: TÜİK

Tüm sektörler toplamında yıllık yüzde 56,9 artan saatlik işgücü maliyeti endeksi sanayi sektöründe yüzde 58,8, inşaatta yüzde 58,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 54,3 arttı.

Yıllık bazda bakıldığında saatlik kazanç endeksi, yüzde 56,2, saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi yüzde 60,7’lik artışı işaret etti.

Bunların bir önceki çeyreğe göre artış oranları saatlik işgücü maliyeti endeksinde yüzde 9,9, saatlik kazanç endeksinde yüzde 10,1, saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde yüzde 9,3 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın