Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSTİB Başkanından Tarımsal Üretim Planlaması Yönetmeliği Açıklaması

İSTİB Başkanı Kopuz, Tarımsal Üretim Planlaması Hakkında Yönetmeliğin önemli bir adım olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
İSTİB Başkanından Tarımsal Üretim Planlaması Yönetmeliği Açıklaması
HABER GİRİŞ

Tarımsal Üretimin Planması Hakkında Yönetmelik dün Resmi Gazete’de yayımladı. İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz’dan yönetmeliğe yönelik değerlendirme geldi.

İSTİB Başkanı Kopuz, söz konusu kararın Türk tarımının yıllardır konuşulan planlama sorununu çözmek için atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.

Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu’nun yapısı konusuna değinen Kopuz, geçen ay meclis toplantılarında konunun ele alındığını hem tarım hem de gıda sektörünün temsilcilerinin kurulda yer alması gerektiğinin belirtildiğini aktardı.

Yönetmelikte bu taleplerin kısmen dikkate alındığını fakat Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu’nda ne yazık ki yine tarım ve gıda sektörünün temsilcilerine yer verilmediğini söyledi.

Ayrıca taslakta yer almayan ve her ilde kurulacak bir teknik komite oluşturulmasının karara bağlandığını bildirdi. Bu teknik komitenin il tarım potansiyeli doğrultusunda hazırlayacağı planlamayı Kurula ve ilgili müdürlüklere sunacağını aktarı.

GCM Yatırım Banner

İSTİB Başkanı Kopuz, “Teknik komite, kurul kararı doğrultusunda iş ve işlemleri yürütmekten de sorumlu olacak. İl bazında oluşturulacak bu teknik komitelerde, bürokratlar, üniversite, oda, üretici birlikleri temsilcileriyle birlikte Ticaret Borsası’nın da bir temsilcisi bulunacak. Bu haliyle yönetmeliğin daha etkili olacağına inanıyorum.” dedi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.