Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu Oluşturuluyor

Bakanlık, tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını temin etmek amacıyla Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu oluşturulmasına karar verdi.
Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu Oluşturuluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarımsal Üretimin Planması Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını temin etmek amacıyla Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu oluşturulmasına karar verildi.

Yönetmeliğin amacının, tarımsal üretimin planlamasına yönelik usul ve esasları düzenlemek olduğu belirtildi. Bitkisel, hayvansal üretim ve su ürünleri üretiminde tarım havzası veya işletme bazında üretimin planlanmasına esas iş ve işlemleri kapsıyor.

Yönetmelikte yer alan amaç doğrultusunda Bakan tarafından görevlendirilecek bakan yardımcısı başkanlığında; Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü, Bitkisel Üretim Genel Müdürü, Devlet Su İşleri Genel Müdürü, Hayvancılık Genel Müdürü, Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanı, Tarım Reformu Genel Müdürünün üyesi olduğu Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu oluşturulacak.

İhtiyaç duyulması halinde Kurul toplantılarına katılmasında yarar görülen kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, ürün konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör kuruluşlarından Kurula temsilci davet edilebilecek.

Yılda en az iki kez salt çoğunluk ile toplanacak olan kurulda alınan kararlar, oy çokluğu ile belirlenecek. Kurul raportörlüğü ve sekretaryası Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

GCM Yatırım Banner

Kurulun bir araya gelmesiyle tarımsal üretim planlanmasına esas olmak üzere üretim dönemleri itibarıyla ürün veya ürün grupları ile asgari ve azami üretim miktarları belirlenecek. Üretim planlamasını tarımsal faaliyet alanlarına göre havza veya işletme bazında belirleyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.