Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSTESOB Başkanı Yılmaz’dan Toplu Ulaşım Zammı Açıklaması

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul'da toplu ulaşıma yapılan zam kararını değerlendirerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
İSTESOB Başkanı Yılmaz’dan Toplu Ulaşım Zammı Açıklaması
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) olağanüstü toplanarak toplu ulaşım ücretlerine yüzde 51,52 oranında zam kararı almıştı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kentte toplu ulaşımdaki zam kararını belirleyenin UKOME temsilcileri olmadığını söyleyen Yılmaz, UKOME’nin çalışma usul ve esaslarının 2004’te yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile düzenlendiğinin bilgisini verdi.

Söz konusu kanuna göre toplu taşıma hizmetlerinde yer alan araçların ücretlerini belirleme yetkisinin UKOME’ye verildiğine işaret etti. Yılmaz açıklamasında, İSTESOB’un UKOME’de temsilcisinin de olmadığını paylaştı.

UKOME’de Esnaf Adına Tek Temsilci Bulunuyor

UKOME’de Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından belirlenen temsilcinin İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu olduğuna işaret etti.

Eyüp Aksu UKOME’de esnaf adına tek temsilci olduğunu söyleyen Yılmaz, Aksu’nun taşıdığı unvanı ve asli görevlerini unutarak sorumluluğu başka kurumlar üzerine attığını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz açıklamasında, “Eyüp Aksu, esnaf ve sanatkarın haklarını savunmak yerine, polemik yaratmayı seçmiş, medyada görünürlüğünü artırmak için esnafımızı tartışmaların ortasına çekmiştir. Aksu, taksici esnafımıza yönelik oluşan olumsuz algıların da ana kaynağıdır.” dedi.

28 Temmuz tarihinde gerçekleşen UKOME toplantısına işaret eden Yılmaz, “Ulaşım ücretlerine yüzde 57 civarında zam yapılması teklifine ret oyu kullanan, sonrasında UKOME’de yüzde 51 oranında zam çıkmasını sağlayan Eyüp Aksu’dur.” ifadeleriyle dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.