Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşten Çıkarmalar Artıyor, 2024 Yılı Kötü Başladı

Amazon, geçen yıl başlayan işten çıkarma dalgasını devam ettirerek, bu hafta sonuna kadar yüzlerce kişinin daha işine son veriyor.
İşten Çıkarmalar Artıyor, 2024 Yılı Kötü Başladı
HABER GİRİŞ

2023 yılında başta teknoloji şirketleri olmak üzere birçok dünya devi şirket yüzlerce, hatta binlerce çalışanının işten çıkardı. Birçok ülke yüksek enflasyonla mücadele edebilmek için faiz oranlarını yükseltti.

Bu durum maliyetlerini düşürmek isteyen işletmeleri, personel sayısını azaltma kararına yöneltti. Dün, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın bu yıl sonuna kadar 600 çalışanının işine son vermeyi planladığı haberini sizlerle paylaşmıştık.

Benzer bir karar şimdi de Amazon Prime Video’dan geldi. Çarşamba günü şirket içi bir notta, şirketlerin son iki yıldaki büyük işten çıkarmalarını 2024’e kadar uzatmaları nedeniyle yayın ve stüdyo operasyonlarında birkaç yüz çalışanı işten çıkaracağı öğrenildi.

Buna göre bu hafta sonuna kadar Prime Video, MGM Studio ve Twitch bölümlerindeki çalışanlarının işine son vermesi planlanıyor. Geçen yıl ABD’li teknoloji şirketleri işten çıkarma dalgasının bir parçası olarak 27.000’den fazla kişiyi işten çıkarmıştı.

Prime Video ve Amazon MGM Studios’un kıdemli başkan yardımcısı Mike Hopkins, çalışanlarına yolladığı notta “Belirli alanlarda yatırımlarımızı azaltırken veya durdururken yatırımlarımızı artırırken ve en fazla etkiyi sağlayan içerik ve ürün girişimlerine odaklanırken fırsatlar belirledik.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Amazon, son yıllarda MGM için yapılan 8,5 milyar dolarlık anlaşma ve 2022’de Prime Video’da yayınlanan “Yüzüklerin Efendisi: Gücün Yüzükleri”nin ilk sezonu için yapılan yaklaşık 465 milyon dolar dahil olmak üzere medya işini desteklemek için büyük harcama yaptı. Amazon’un Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri (AMZN), Çarşamba günü yüzde 1,56 artışla 153,73 dolardan kapanış yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.