Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşten Çıkarma Furyasına Alman Şirketi SAP da Katıldı

Dünya devlerinde önde gelen şirketler ciddi oranda işten çıkarma kararları alıyor. Alman yazılım şirketi SAP da konuyla ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar;
İşten Çıkarma Furyasına Alman Şirketi SAP da Katıldı
HABER GİRİŞ

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve Avrupa ülkelerindeki resesyon endişeleri, enflasyon oranları ve geleceğe yönelik ekonomik kaygıların artması dünyanın önde gelen şirketlerini de harekete geçiriyor. Spotify, Coinbase, Amazon, Goldman Sachs, Twitter, Royal Mail, Credit Suisse, Tesla gibi dünya devleri çalışan sayısını azalttı.

Almanya merkezli yazılım şirketi olan SAP, maliyetleri düşürmek ve bulut işine odaklanmak amacıyla mevcut yılda seçtikleri bazı alanlarda hedeflenen bir yeniden yapılandırma programı devreye sokacağını duyurdu.

Bu kapsamda söz konusu karar ile çalışanların ortalama yüzde 2,5’inin (3 bin kişi) işten çıkarılacağı tahmin ediliyor. Programın 250 milyon euro ile 300 milyon euro arasında kıdem tazminatına ortam hazırlayacağı kaydediliyor.

Alman şirket, Qualtrics International’deki hissesinin satışını araştıracağını açıkladı. Yazılım şirketi 2018’de Qualtrics Internationel’i 8 milyar dolara satın almıştı. 2021’de ise yaklaşık 21 milyar dolar değerlendirmeyle halka arz etmişti.

Dünya devlerinde alınan bu kararların ana sebebi olarak ekonomik koşullar karşımıza çıkıyor. Şirketler maliyetlerini azaltıp belirsiz ve kaygılarla dolu olan geleceğe yönelik daha tedbirli adımlar atmaya çalışıyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın