Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbulluların Yaşam Maliyeti 35 Bin Lirayı Buldu

Enflasyon ateşinin körüklendiği İstanbul’da hayat pahalılığı kendini gösteriyor. İstanbulluların yaşam maliyeti günlük 1000 lirayı geçerek yeni rekora koştu.
İstanbulluların Yaşam Maliyeti 35 Bin Lirayı Buldu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün paylaştığı enflasyon rakamında düşüş kendini gösterirken İstanbul’da durum tam tersi oldu. Enflasyon ateşinin en çok kendini gösterdiği kente yaşamanın maliyeti yoksulluk sınırını aştı.

Vatandaşların yaşadığı hayat pahalılığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı verilerinde kendini gösterdi.

İstanbul yaşam maliyeti araştırmasına göre Haziran ayında İstanbulluların yaşam maliyeti günlük 1000 lirayı aştı.

Verilere göre İstanbul’da dört kişilik bir ailenin yaşama maliyeti yılın altıncı ayında 35 bin 380 liraya çıktı. Böylece şehirde yaşamak geçen yıla göre yüzde 63,86 daha pahalı oldu.

İstanbulluların maliyetindeki aylık artış yüzde 5,59 olurken, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 28,2’lik yükseliş kayda geçti.


Haziran verilerine göre son altı ayda et-kıyma fiyatları yüzde 68,64, çay yüzde 42,09 ve kuru soğan yüzde 32,48 artış yaşadı.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da yaşamanın maliyeti yılın başında 29 bin 429 lira iken artış sürmüş, özellikle mutfak harcamalarındaki pahalılık kendini göstermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.