Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Açlık Sınırı Haziran’da Önceki Aya Göre Aynı Kaldı

Türk-İş her ay düzenli olarak açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçlarını yayımladı. Asgari ücrete göre rakamlar ne durumda?
Açlık Sınırı Haziran’da Önceki Aya Göre Aynı Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçlarını yayımladı. Buna göre açlık sınırı mevcut 8.500 TL olan asgari ücretin üzerinde, Temmuz’dan itibaren geçerli olacak 11.400 TL’nin altında kaldı.

Haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 10.373 TL, yoksulluk sınırı 33.789 TL olarak hesaplandı. Mayıs’ta açlık sınırı 10.362, yoksulluk sınırı 33.752 TL olarak gerçekleşmişti. Böylece açlık sınırında bir önceki aya göre artış miktarı 11 TL olarak kaydedildi.

Açlık sınırı dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını, yoksulluk sınırı ise gıda, giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarını ifade ediyor.

Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti Haziran ayında 13.471,30 TL’ye yükseldi.

Türk-İş verilerine göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,10, altı aylık ortalamalara göre yüzde 27,58, son iki aya göre yüzde 62,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 108,58 arttı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Türk-İş

Bu ay sütün fiyatı sabit kalırken, peynir yüzde 4 azaldı, yoğurt yüzde 5 arttı. Dana kıymanın kilosu geçen aya göre 30 TL zamlanarak 220 TL, kuşbaşının 240 TL’ye yükseldi.

Düşüş gösterenlerden balık fiyatları ortalama yüzde 12, yeşil ve kırmızı mercimek yüzde 7 geriledi.

Pirince yüzde 5, bulgura yüzde 3 zam geldi. Ispanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yüzde 7 artarken, patates, kuru soğan, domates, patlıcan, fasulye, havuç fiyatları geriledi.

Son bir ayda çayın fiyatına yüzde 30, siyah zeytinde yüzde 7, baharatlarda yüzde 4, yeşil zeytin ve reçelde ise yüzde 3 zam yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın