Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti Gittikçe Ağırlaşıyor!

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), Ocak ayında İstanbul'da yaşamanın maliyetinin ne kadar olduğunu açıkladı. Detaylar haberde...
İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti Gittikçe Ağırlaşıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücrete zam yapılmış olsa da özellikle büyük şehirlerde yaşmak daha da zorlaşıyor. Aylık yayımladığı raporlar ile gerçeği gözler önüne seren İstanbul Planlama Ajansı (İPA) yeni yılın ilk ayına ilişkin İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması’nı yayımladı.

İPA’nın verilerine göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,29 arttı. Bir önceki aya göre yüzde 7,93 arttı.

İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti ise 53 bin 58 lira oldu.

Geçen yılın son ayında dört kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşamasının maliyeti 49 bin 159 TL olarak hesaplanmıştı.

İstanbul'da Yaşam Maliyeti İPA
Kaynak: İPA

Ocak ayında temel tüketim maddeleri incelendiğinde en çarpıcı fiyat artışı yüzde 52,83 ile makarna fiyatlarında görüldüğü kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ürünlerin fiyatlarındaki artış incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 94,26 ile kuru fasulye fiyatlarında görüldü.

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu yayımladı.

TÜRK-İŞ’e göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcamalarının baz alındığı açlık sınırı 15.048,89 TL’ye çıktı. Yoksulluk sınırı 49.019,19 TL oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın