Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Scooter Kullanımına İBB’den Eylem Planı

İBB, elektrikli scooter kullanımıyla ilgili hız sınırı, park alanı ve eğitim şartı gibi birçok konuda yeni eylem planını hayata geçirdi. Detaylar haberde;
İstanbul’da Scooter Kullanımına İBB’den Eylem Planı
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından bugün Scooter kullanımıyla ilgili yeni bir eylem planını yayımlandı. Açıklamada, bütün dünya metropollerinde Scooter’ın sorun olmaya başladığına dikkat çekildi. İBB ise konu hakkında 8 maddelik bir eylem planı duyurdu.

İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü tarafından belirlendiği söylenen 8 maddelik eylem planında İstanbul’un farklı noktalarında 1500 park alanının oluşturulacağı bildirildi.

Söz konusu park alanlarının kurulumuna Scooter operatörlerinin de katkı vereceği belirtildi. Park alanlarının 6 ay içerisinde hazır olacağı eklendi.

Kurala Uyan Kullanıcılara Yaklaşık Yüzde 15 İndirim

Scooter kullanıcılarının kullandıkları araçları gelişi güzel yerlere değil, yapılacak park alanlarına bırakanlardansa açılış ücretinin alınmayacağı söylendi. Ayrıca bu kurala uyan kullanıcılara toplam ödeyecekleri ücretten yüzde 15’i bulan bir indirim sağlanacağı vurgulandı.

İstanbul’da trafik akışının yoğun olduğu noktalarda hız sınırının getirileceği, hassas bölge olarak tanımlanan yerlerde ise hız sınırının 12,5 kilometre/saat (km/s) olarak belirleneceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İlgili tüm operatörlerin e-Scooter kullanım verilerini İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü ile düzenli olarak paylaşacağına dikkat çekildi.

İBB tarafından yayımlanan açıklamada, Scooter kullanıcılarına eğitim şartı getirileceği ve operatörlerin 2 ayda bir eğitim çalışması düzenlemekle yükümlü olacağına işaret edildi.

Operatörlerin Mobil Uygulamaları İstanbulKart ile Entegre Olacak

İstanbul’da faaliyet gösteren 7 farklı operatörün mobil uygulamalarının İstanbulKart ile entegre olacağı paylaşıldı. İleriki süreçte ise toplu taşıma ile tam entegrasyonun sağlanması için çözümler geliştirileceği bildirildi.

Eylem planının içerisinde, her sene İBB ile operatörler arasında iletişim ve bilgilendirme kampanyalarının yapılacağına da yer verildi.

İstanbul’un ilçelerinde ise e-Scooter Komisyonları’nın kurulacağı kaydedildi. İlçe belediyeleri, operatörler ve İBB’nin eşgüdüm içerisinde hareket edeceği ve Komisyon’un ayda bir toplanacağı ifade edildi.

Tek kişinin ilk 5 kullanımı içinse hız sınırının 12,5 km/s olarak belirleneceği ve 2024 yılından itibaren sınırlandırmanın geçerli olacağı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.