Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Scooter Kullanımını Sınırlandırmak için Çalışıyor

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, scooter kullanımına yönelik yeni düzenlemeler üzerine çalışıyor. Taslak düzenlemenin detayları haberin içerisinde;
Bakanlık Scooter Kullanımını Sınırlandırmak için Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, scooter kullanımına yönelik yeni bir düzenleme üzerine çalışmalar yürütmeye başladı. İstanbul Kadıköy Belediyesi, uygunsuz park edilen scooter’ları toplatma kararı almıştı. Belediyenin aldığı bu kararın ardından tartışmalar alevlenmişti.

Bakanlık tarafından yürütülen taslak çalışmada, scooter’lara aynı anda iki kişinin binmesini önleyecek sensörler takılması yer alıyor. Ayrıca çalışma kapsamına hız sınırı saatte 50 kilometrenin üzerinde olan yollarda scooter kullanımına uydu üzerinden müdahale edileceği belirtildi.

Sensörler Araç Başına 150 Dolara Mâl Olacak

Hürriyet’in haberine göre söz konusu durumla hız limiti 80 kilometre olan bir yolda scooter kullanımının hızı önce 10 daha sonra 5’e düşürülecek ardından durması sağlanacak.

Scooter’lara takılacak olan bahsi geçen sensörlerin firmalara araç başına 150 dolara mâl olacağı kaydedildi.

Taslak düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlayan yetkililer, 25 kilometre olan hız sınırının düşürülüp düşürülmeyeceği konusuna da değindiler. Yetkililer, yönetmelikte saatte 25 kilometre hız sınırının yer aldığını bildirdi. Ancak yerel yönetimlerin bu sınırı aşağı çekme yetkisi olduğuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Yerel yönetimlerin istedikleri zaman hız sınırı limitini aşağı çekme yetkisini kullanabileceğine dikkat çekildi.

Sensör ve Uydudan Müdahale Tedbirleri Dünyada İlk Olacak

Dünyadaki scooter kazalarının en önemli sebeplerinin iki kişiyle kullanım ve saatte 50 kilometrenin üzerinde hıza çıkmak olduğunun altı çizildi. Taslak düzenleme ile bu nedenlerin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Scooter’larla ilgili dünyada ilk düzenlemenin 14 Nisan 2021’de Türkiye tarafından yapıldığının bilgisini verdi. Yetkililer, 2021’deki yönetmeliğin şu anda Rusya ve Çin tarafından incelendiğini belirtti. Üzerinde çalışılmakta olan sensör ve uydudan müdahale tedbirlerinin de dünyada ilk olacağı bildirildi.

Scooter’ların Kaldırımda Kullanımı Yasak

Hürriyet’in yönelttiği, “25 kilometre hızla Scooter kullanan 90 kilo ağırlığındaki bir sürücü, yayaya çarptığında, hele ki çocuksa, yaşlıysa, kırığa, kafa travmasına, korkuya, paniğe neden olur. Bu hız sınırının düşürülmesi düşünülüyor mu?” sorunu da yanıtlayan yetkililer şu şekilde konuştu;

“Scooter’ların yaya yollarında kullanımı kesinlikle yasak. Scooter’lar, bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa buralarda, yoksa taşıt yolunda kullanılabilir.

Scooter’ların kaldırımda kullanımının yasak olduğunu vurgulayan yetkililer, yerel yönetimlerin hız limitini il ve ilçelerin yol durumlarına göre 25 kilometrenin altına indirme yetkisinin olduğunu yineledi.

Yerel yönetimlerin Ankara ve İstanbul’da scooter’ların hız sınırını saatte 20 kilometreye düşürüldüğünün bilgisini verdi. İsten belediyelerin bu sınırı 15’e de indirebileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın