Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Mart Ayında En Çok Soğan Fiyatı Arttı

İTO tarafından İstanbul'daki fiyatı en çok artan ve azalan ürünlerin Mart ayı raporu yayımlandı. Raporun detayları haberin içerisinde;
İstanbul’da Mart Ayında En Çok Soğan Fiyatı Arttı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından aylık olarak yayımlanan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi raporu yayımlandı. Mart raporuna göre 242 üründen 112’sinin perakende fiyatı artarken, 33 ürünün fiyatı düştü, 97 ürünün fiyatı ise sabit kaldı.

İTO her ay piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla İstanbul’daki perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünlerin bir önceki ayla kıyaslanmış değişim oranlarıyla birlikte açıklıyor.

İTO dün Mart 2023 döneminin fiyat indekslerini açıklamıştı. İstanbul ücretliler geçinme ve toptan eşya fiyatları indeksinde Mart ayında da artış devam etmiş aylık bazda yüzde 2,95, yıllık bazda yüzde 73,02, bir önceki yıl sonuna göreyse yüzde 13,24 yükselmişti.

Yayımlanan raporda Mart ayında bir önceki aya kıyasla fiyatı en çok artan ürün soğan oldu. İstanbul’da fiyatı en fazla düşen ise maç giriş bileti ücretinde gerçekleşti.

Dana Etinin Fiyatı Mart’ta Aylık Yüzde 17,99 Arttı

Gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubu incelendiğinde Şubat ayına kıyasla soğan yüzde 22,42 ile fiyatı en fazla artan ürün olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Gıda harcamaları grubunda fiyat artışı gösteren ürünler yüzde 18,55 ile taze fasulye, yüzde 17,99 ile dana eti, yüzde 16,63 ile balık olarak sıralandı.

Bir önceki aya göre fiyat artışlarına bakıldığında sağlık ve kişisel harcamalar grubundan yüzde 15,96 ile ilaçlar, ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 15,38 ile yemek odası takımı, gıda harcamaları grubundan yüzde 15,24 ile hazır çorbalar ve yüzde 14,16 ile tuz olarak kaydedildi.

Mart ayında fiyatı Şubat ayına göre en fazla azalan konut kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubunda yer alan maç giriş bileti ücreti oldu. Maç giriş bileti ücreti Şubat ayına kıyasla yüzde 24,12 oranında düştü.

Gıda harcamaları grubundan fiyatı düşen diğer ürünler ise yüzde 22,92 ile salatalık, yüzde 20,95 ile yeşil soğan, yüzde 17,50 ile patlıcan olarak sıralandı.

İTO’nun Mart ayı raporunda Şubat ayına göre fiyatı düşen ürünler ev eşyası grubundan yüzde 17,17 ile porselen mutfak eşyası, gıda grubundan yüzde 12,24 ile bakla oldu.

Diğer fiyatı düşen ürünler ise Mart ayında bir önceki aya kıyasla ulaştırma ve haberleşme grubundan yüzde 11,96 ile şehirler arası otobüs bileti ücreti ile gıda grubundan yüzde 9,96 ile kabak olarak sıralandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.