Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Açıkladı! İstanbul’da Şubat Ayının Zam Şampiyonu Belli Oldu

İTO, Şubat ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. Buna göre zam şampiyonu hastane yatak ücreti oldu. Detaylar haberde...
İTO Açıkladı! İstanbul’da Şubat Ayının Zam Şampiyonu Belli Oldu
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), dün Şubat 2023 dönemi için İstanbul ücretliler geçinme indeksi sonuçlarını açıkladı. İTO bugün ise söz konusu dönemde fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri paylaştı.

İstanbul ücretliler geçinme indeksi, Şubat 2023 döneminde aylık bazda 3,83, yıllık bazda ise yüzde 78,62 artış gösterdi. İTO piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla rapora göre perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri ayrıca fiyatları ve değişim oranlarını açıkladı.

“En Fazla Artış Hastane Yatak Ücretlerinde Gerçekleşti”

Buna göre indekste yer alan 242 ürünün 142’sinin perakende fiyatı artış, 8 ürünün fiyatı düşüş gerçekleşti. 92 ürünün fiyatında değişme saptanmadı.

İTO, en fazla artış gösteren ürünün, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubunda yer alan günlük hastane yatak ücreti olduğunu açıkladı. Yüzde 64,80’lik artış gerçekleşti.

Ayrıca mevsimsel tarımsal ürünlerden olan havuçta yüzde 22,98’lik, mevsim dışı ürünlerden olan salatalıkta yüzde 54,29’luk, artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Bunun aksine yine mevsimsel tarımsal ürünlerden olan lahanada yüzde 2,88’lik, işlenmiş tarım-sınai ve diğer ürünlerden olan yakıt ürünlerinde yüzde 18,36’lık, benzinde yüzde 2,97’lik, kahvede yüzde 0,48’lik, şampuanda yüzde 0,36’lık, sabunda yüzde 0,33’lük azalış yaşandı.

Tarımsal ürünlerden olan maydanozda yüzde 20,05’lik, kabakta ise yüzde 43,83’lük artış gerçekleşti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.