Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Doğal Gaza İndirim Müjdesi Verildi!

İstanbul’da konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatında1 Ocak 2023'ten itibaren indirime gidileceği açıklandı. Söz konusu indirim ne kadar olacak? İşte detaylar...
İstanbul’da Doğal Gaza İndirim Müjdesi Verildi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararıyla, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (İGDAŞ) sistem kullanım bedellerinde indirime gidileceği duyuruldu. Buna göre 1 Ocak 2023 itibarıyla İstanbul’da konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatında yüzde 12 indirim yapılacağı ifade edildi.

Bu kapsamda indirimle doğal gaz faturası 1000 lira olan bir abonenin ödeyeceği miktar 879 lira olacak.

EPDK tarafından konuya dair yazlı açıklama yapıldı. Doğal gaz perakende satış fiyatının sistem kullanım bedeli ve birim gaz alım fiyatının bileşenlerinden oluştuğunu hatırlattı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birim gaz alım fiyatı toptan satış şirketlerinin dağıtım şirketlerine uyguladıkları toptan satış fiyatı olup, kanun gereği toptan satış fiyatları taraflar arasında serbestçe oluşmaktadır ve bu fiyata Kurumumuzun herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir.”

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte EPDK açıklamasında “Sistem kullanım bedeli olarak tanımlanan dağıtım bedeli ise belirlenmiş faaliyet alanlarında şehir içi doğal gaz dağıtım faaliyeti yürüten doğal gaz dağıtım şirketlerinin şebeke yatırım ve işletmesi çerçevesinde sundukları dağıtım hizmeti karşılığında aldıkları bedeldir ve Kurumumuz tarafından belirlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Konuya yönelik Twitter’dan yorumlar geldi. Bu isimlerden biri gazeteci İbrahim Karagül oldu. “Zihinsel teröre karşı uyanık olun” notuyla şu paylaşımda bulundu:

İbrahim Karagül Doğal Gaz İndirim
Kaynak: Twitter

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ise “Birileri ‘biz yaptık’ demeden müjdeyi biz verelim dedik. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yaptığı tarife düzenlemesiyle, İstanbul’da yüzde 12 olmak üzere bazı illerimizde de değişen oranlarda doğal gaza indirim yapıldı. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” diyerek paylaşımda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.