Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Doğal Gaz Fiyatı Düşerken Yeşil Soğanın Arttı

İTO tarafından hazırlanan Ocak ayı raporuna göre İstanbul'da aylık olarak fiyatı en çok artan ve azalan ürünler listelendi. Detaylar haberde;
İstanbul’da Doğal Gaz Fiyatı Düşerken Yeşil Soğanın Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Ocak ayı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi raporunu yayımladı. Raporda yer alan 242 üründen 142’sinin perakende fiyatı artarken 35 ürünün fiyatında düşüş kaydedildi. Geri kalan 65 ürünün ise perakende fiyatı sabit kaldı.

Ürünler bazında incelendiğinde İstanbul’da Ocak ayında bir önceki aya kıyasla fiyat artışının en çok yaşandığı ürün yeşil soğan oldu. En yüksek düşüş ise doğal gazda görüldü.

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi raporu Ocak ayında ürünlerin bir önceki aya göre perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünlerini listeliyor. Ayrıca rapor ürünlerin fiyat ve değişim oranlarıyla birlikte açıklanıyor.

İTO’nun Aralık ayı raporunda 242 üründen 121’inin perakende fiyatı artarken, 27 ürünün fiyatı düşmüştü. Fiyatı en çok artan ürün ilaçlar olurken, fiyat azalışının en çok yaşandığı ürünse karnabahar olmuştu.

Şehir İçi Vapur Ücretlerindeki Aylık Artış Dikkat Çekti

Gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler grubunda yer alan yeşil soğan, Ocak ayında yüzde 54,48 ile en çok artış gösteren ürün oldu. Yeşil soğanı yüzde 39,84 ile ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yer alan şehir içi vapur ücreti takip etti.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayında artış gösteren ürünler sırasıyla yüzde 39,37 ile taksi ücreti, yüzde 38,88 ile sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubundan röntgen çekim ücreti, yüzde 38,61 ile kültür ve eğitim ve eğlence harcamaları grubundan mecmualar olarak bildirildi.

Artışlara ek olarak yüzde 33,09 ile sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubundan doktor muayene ücreti ve yüzde 33,06 ile ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan şehirlerarası otobüs bilet ücreti izledi.

Ocak Ayında Kadın Kazağının Fiyatı Yüzde 8,69 Azaldı

Konut harcamaları grubunda yer alan yakıt doğal gaz fiyatında ise Ocak 2023’te, yüzde 11,85’lik azalış dikkat çekti. Böylece İstanbul’da ürünler bazından en fazla fiyatı azalan doğal gaz oldu.

Doğal gazı takiben fiyatı azalan diğer ürünler ise sırasıyla giyim harcamaları kadın giyimi alt grubundan yüzde 8,69 kadın kazağı, gıda harcamaları grubundan yüzde 6,03 ile portakal, giyim harcamaları grubundan yüzde 5,82 ile erkek palto, yüzde 4,26 ile erkek gömlek izledi.

Ürünler bazında fiyatı azalan ürünlere ek olarak kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 4,08 ile ses ve görüntü sistemi ve giyim harcamaları grubundansa yüzde 3,45 ile erkek takım elbisesi oldu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.