Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Aralık’ta En Çok Zam Gelen Ürün Belli Oldu

İTO'nun hazırladığı endeks raporuna göre kentte Aralık'ta önceki aya göre fiyatı en çok artan ürünler listelendi. Raporun detayları haberde;
İstanbul’da Aralık’ta En Çok Zam Gelen Ürün Belli Oldu
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Aralık ayı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi raporunda yer alan 242 ürünün 121’inin perakende fiyatı artarken, 27 ürünün fiyatı düştü, 94 ürünün fiyatı ise sabit kaldı. Perakende fiyatı Aralık’ta bir önceki aya göre en fazla artan ve azalan ürünler, fiyat ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

İTO’nun açıkladığı Aralık raporunda sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubunda yer alan ilaçlarda yüzde 46,95’lik fiyat artışı oldu. Böylelikle ilaçlar en fazla fiyat artışı gösteren ürün oldu.

En Çok Fiyat Artışı Olan İkinci Ürünse Yeşil Soğan

Fiyat artışı yaşanan diğer ürünler arasında ise gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan yüzde 42,17 ile yeşil soğanda oldu.

Sonrasında sırasıyla yüzde 27,76 ile yaş üzüm, konut harcamaları grubundan yüzde 25,02 ile şehir şebeke suyu, kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 25,00 ile bilimsel ve edebi kitap, gıda harcamaları grubundan yüzde 21,66 ile soğan ve yüzde 16,72 ile elma yer aldı.

Karnabahar Fiyatı En Fazla Azalan Ürün Oldu

Fiyatı düşen ürünlere bakıldığında, 2022 Aralık ayında gıda harcamaları grubunda yer alan karnabahar oldu. Karnabaharın fiyatı yüzde 22,14 düşerek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

GCM Yatırım Banner

Fiyatı azalan diğer ürünler ise sırasıyla ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan yüzde 21,73 ile şehirler arası otobüs bilet ücreti oldu.

Diğer fiyatı düşen ürünlerse kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 15,16 ile maç giriş bilet ücreti, gıda harcamaları grubundan yüzde 12,30 ile portakal ve yüzde 10,88 ile ıspanak olarak kaydedildi.

İTO tarafından dün açıklanan verilerinde, Aralık ayında İstanbul enflasyonu yüzde yüzün altında gerileyerek geçen yılın aynı ayına göre yüzde 92,97 oranında artış bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.