Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul İhracatçı Birlikleri 2023’te İhracatı Yüzde 4,6 Artırdı

İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2023'ün ilk sekiz ayı itibarıyla 2022'ye kıyasla ihracatta yüzde 4,6 oranında artış kaydetti. Detaylar haberde;
İstanbul İhracatçı Birlikleri 2023’te İhracatı Yüzde 4,6 Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın ilk 8 ayına dair ihracat rakamlarını paylaştı. Birlik, 2023 yılının Ocak-Ağustos aylarını kapsayan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatın yüzde 4,6 büyüdüğünü duyurdu.

İİB, bu dönemde bünyesinde barındırmış olduğu 7 ihracatçı birliği ile toplamda yaklaşık olarak 7 milyar 500 milyon dolar tutarında ihracat yapıldığı bilgisini paylaştı.

İİB’in sosyal medya platformu X hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, “İstanbul İhracatçıları, bir önceki yılın ayını dönemine kıyasla yılın ilk 8 ayında, 196 ülke pazarına ürün sattı ve ülke ihracatındaki payını yüzde 5,2’ye yükseltti.” ifadesi kullanıldı.

Değer Bazında En Fazla İhracat Irak’a Gerçekleştirildi

Birliğe bağlı ihracatçıların, söz konusu dönemde değer bazında en fazla ihracatı 487 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdiği belirtildi. Ülkeye en fazla satılan ihraç ürünlerinin kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri olduğu bilgisi verildi.

İstanbul İhracatçılar Birliği 2023 Rakamları
Kaynak: X / @ihracatistanbul

Değer bazında ihracatta Irak’ı takip eden ülkeler sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Almanya ve Birleşik Krallık oldular.

GCM Yatırım Banner

İİB, bu ülkelere gerçekleştirilen ihracata dair detayları da paylaştı. ABD’ye gerçekleştirilen ihracatta hububat, yağlı tohumlar, bakliyat, mobilya, kağıt, orman ürünleri; Norveç’e yapılan ihracatta gemi, yat ve hizmetleri dikkat çekti.

Almanya fındık ve mamullerinin yanı sıra hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, Birleşik Krallık ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ihracatıyla ön plana çıktı.

En Fazla İhracat AB Ülkelerine Yapıldı

İİB, ülke grupları kategorisine göre en fazla ihracat yapılan bölgenin 1 milyar 535 milyon dolar tutarla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olduğunu bildirdi. Bu ülkelere gerçekleştirilen ihracatın, 2023’ün ilk 8 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artış gösterdiği ifade edildi.

Öte yandan, İİB’in Ağustos 2023’te, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18,3 artış ile 1 milyar 130 milyon dolar tutarında ihracat yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, İstanbul İhracatçıları’nın, bu dönemde en fazla ihracatı sırasıyla Norveç, Irak, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ile Birleşik Krallık’a gerçekleştirdiği kaydedildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.