Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Havalimanı’nın Yolcu Sayısı Geçen Yıla Göre Yükselişte

İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Kadri Samsunlu, 2023 yılının ilk üç ayının yolcu sayısına dair verileri paylaştı. Detaylar haberde;
İstanbul Havalimanı’nın Yolcu Sayısı Geçen Yıla Göre Yükselişte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’nın üst düzey yöneticisi Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nı ziyaret eden yolculara dair son verileri paylaştı. Samsunlu, geçen yılın aynı önemine kıyasla 2023’ün ilk çeyreğinde yolcu sayısında artış olduğunu belirtti.

Samsunlu, İstanbul Havalimanı kullanımında yılın ilk üç ayı itibarıyla 16,4 milyon yolcuya ulaşıldığı bilgisini verdi.

İstanbul Havalimanı 2023’e Güçlü Başlangıç Yaptı

Geçen yılın ilk çeyreklik döneminde 11 milyon 371 bin yolcunun kullandığı İstanbul Havalimanı, bu yıl ise aynı dönemde 16 milyon 403 bin yolcuyu ağırladı.

Samsunlu, 2023’ün ilk üç ayında havalimanını kullanan yolcu sayısını, bir önceki yılla kıyaslayan verilerle sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ve Ramazan’ın Mart ayında başlamasının yolcu sayısına negatif etki ettiğini belirten Samsunlu, buna rağmen 2023’e güçlü bir başlangıç yapıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Ksamsunlu

Paylaşımda yer verilen tabloya göre 2022’nin Ocak ayında 3 milyon 466 bin olan yolcu sayısı yüzde 63 artışla 5 milyon 637 bine yükseldi.

2022’nin Şubat döneminde 3 milyon 549 bin olan yolcu sayısı yüzde 42 büyüme ile 5 milyon 24 bine çıktı.

Bir önceki yılın Mart ayında İstanbul Havalimanı’nı 4 milyon 355 bin yolcu kullanırken, bu yılın aynı döneminde ise yüzde 32’lik artışla 5 milyon 742 bin yolcu ağırlandı.

Yazın Yoğun Yolcu Trafiği Bekleniyor

Samsunlu, paylaşımının devamında yolcu trafiğinin artmasını beklediklerini söyleyerek, “Güçlü yolcu talebi devam ediyor. Türkiye ve İstanbul’a yazın yoğun yolcu trafiği bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın