Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Enflasyonu Tırmanıyor: Eylül’de Üç Hane Görüldü

İTO tarafından açıklkanan verilere göre, İstanbul'da enflasyon Eylül ayında yıllık yazda yüzde 100'ün üzerinde arttı. Detaylı veriler haberde...
İstanbul Enflasyonu Tırmanıyor: Eylül’de Üç Hane Görüldü
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2022 Eylül ayına ilişkin perakende ve toptan fiyat endekslerini paylaştı. Paylaşılan rapora göre bir önceki yılın Eylül ayına göre fiyat artışı üç haneyi gördü. İTO’nun 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksinde yüzde 107,42, Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise yüzde 98,17 oranında artış gerçekleşti.

İstanbul enflasyonu Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 99,91 oranında artmıştı. Paylaşılan rapor fiyatlardaki yükselişin devam ettiğini gösteriyor. Eylül ayında İstanbul’da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 6,06, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 2,94 oranında artış kaydetti.

İstanbul Enflasyonu Eylül ayı verileri
Kaynak: İTO

Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre, diğer harcamalarında yüzde 53,23, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 9,66, Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 9,54, Giyim Harcamalarında yüzde 8,63, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 8,37, Konut Harcamalarında yüzde 6,43, Gıda Harcamalarında yüzde 3,64 artış, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde -0,78 azalış izlendi.

Toptan fiyatlarda bir önceki aya göre, Yakacak ve Enerji Maddeleri Grubunda yüzde 8,42, İnşaat Malzemeleri Grubunda yüzde 5,39, Kimyevi Maddeler Grubunda yüzde 3,58, Mensucat Grubunda yüzde 3,22, Gıda Maddeleri Grubunda yüzde 2,32, İşlenmemiş Maddeler Grubunda yüzde 2,00 artış, Madenler Grubunda yüzde -1,98, azalış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon verilerinde de güçlü artış dikkat çekmişti. TÜİK enflasyonun Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 80,21 oranında arttığını açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.