Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ENAG’ın Hesapladığı Enflasyon Ağustos’ta Yüzde 200’e Yaklaştı

Enflasyondaki ateş dinmiyor. Enflasyon Araştırma Grubu'nun verilerine göre Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 181,37'ye yükseldi. Ayrıntılar haberde;
ENAG’ın Hesapladığı Enflasyon Ağustos’ta Yüzde 200’e Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı enflasyon verilerinden önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Ağustos ayına ilişkin kendi hesaplamalarını yaptı. Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı ENAG, Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı.

ENAG’ın hesaplamalarına göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 31 Temmuz-31 Ağustos tarihlerini kapsayan dönemde yüzde 5,86 arttı.

Ağustos ayında TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 181,37’ye çıktı. Son verilere göre enflasyon, yılın başından itibaren yüzde 91,62 oranında kayda geçti.

TÜİK alt grupları baz alındığında en az aylık yükselme yüzde 0,17 ile sağlıkta görüldü. En fazla artış ise yüzde 23,78 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda oldu.

Ekonomistler sene sonuna doğru enflasyondaki seyrin yüzde 70’in altına gerilemesini beklerken, ENAG’ın geçen ay paylaştığı verilere göre Temmuz’da TÜFE’deki yıllık artış yüzde 176,04 olmuştu.

TÜİK ile ENAG arasında ise makas aralığı genişlemişti. TÜİK, Temmuz ayında yıllık enflasyonu 79,6 olarak açıklamıştı.

Haziran’da ise yüzde 78,62 ile son 24 yılın en yüksek rakamı görülmüş, Temmuz ayında yapılan açıklamayla bu rekor tazelenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu