Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşsizlik Sigortası Fonu Rekor Seviyeye Ulaştı

Pandemi döneminde eksiyi gören işsizlik sigortası fonu, son verilerde rekor seviyeye yükseldi. Detaylar haberde…
İşsizlik Sigortası Fonu Rekor Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Temmuz ayının sonunda Cumhurbaşkanı kararıyla prim gelir oranı artırılan işsizlik sigortası fonunda biriken tutar rekor seviyeye ulaştı. Ağustos ayının sonu itibarıyla fonun toplam varlığı 153 milyar lirayı buldu.

Son 21 yılda yaklaşık 18 milyon kişiye işsizlik sigortası fonundan toplam 116 milyar lira ödeme yapıldı.

Pandemi döneminde yaşanan kapanma ve işten çıkarmalar nedeniyle eksiyi gören fon, 2 yılda 131 milyar lira seviyesinden 90 milyar lira seviyesinin altına kadar çekilmişti.

2022 yılının sonunda toparlanarak 124 milyar liraya ulaşmış ancak fondan faydalananların sayısı tartışmalara yol açmıştı.

Her ay geniş tanımlı işsiz sayısını paylaşan DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) son paylaştığı verilerde işsizlerin yüzde 90’ının ödenek alamadığı ortaya konmuştu.

GCM Yatırım Banner

600 Günlük Prim Koşulu Var

İşsiz kalan ve fon ödeneğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar belirli koşullara göre başvuruda bulunuyor.

Öncelikle kişinin kendi istek ve kusuru nedeniyle işinden ayrılması, ödeneğe başvuruda birinci engel olarak yer alıyor.

Kişinin başvuruda bulunması için işinden çıkarılmış olması ve hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün (2 yıl) hizmet akdine tabi olması gerekiyor.

Ayrıca kişinin işten ayrılmadan önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi zorunluluğu da bulunuyor.

Gerekli şartları sağlayan kişiler, hizmet akdinin feshinden sonraki 1 ay içerisinde İŞKUR’a başvuracak.

İşten ayrılmadan önceki son üç yılda 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş sigortalı işsizlere 180 gün ödeme yapılacak.

900 günlük işsizlik sigortası primi ödeyenlere 240 gün, 1080 günlük prim ödemesi yapanlara 300 gün işsizlik ödeneği hakkı tanınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.