Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Desteği İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanacak

Asgari ücret desteğinin kimlere verileceği ve nasıl fonlanacağı soruları yanıt buldu. Detaylar haberde…
Asgari Ücret Desteği İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanacak
HABER GİRİŞ

2023’ün ikinci yarısı için işverenlere sağlanacak asgari ücret desteği yüzde 25 zamlanarak Temmuz-Aralık 2023 döneminde aylık 399.90 liradan 499.80 liraya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) paylaştığı genelgedeki asgari ücret desteğinin detaylarını kaleme alan Hürriyet yazarı Noyan Doğan, destekten faydalanacak olan işletmelere dair bilgi verdi.

Doğan’ın aktardığına göre uzun vadeli sigorta kollarına bağlı çalışanlar için verilecek asgari ücret desteğinden özel sektör işverenleri faydalanacak.

SGK üzerinden verilecek asgari ücret desteği, tüm çalışanların maaşından kesilen işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.

Kamu idarelerinde işçi statüsünde çalışan sigortalılar için asgari ücret desteği verilmeyecek.

Asgari ücret desteğinden faydalanmak isteyen işverenlerden Ocak-Aralık 2022 döneminde bildirilen sigortalı sayısının altına inmemesi şartı aranacak.

GCM Yatırım Banner

Örnek olarak geçen yıl boyunca işyerinde 100 çalışanı olan bir işverenin bu yılın ilk yarısında çalışan sayısını 90’a düşürmesi halinde destek ödemesi verilmeyecek.

Asgari Ücret Desteği Tüm Çalışanlar için Geçerli Değil

SGK tarafından verilecek asgari ücret desteği tüm çalışanlar için geçerli olmayacak. Buna göre 2023 yılı öncesinde günlük kazancı 324 liranın altında olan çalışanların, toplam prim ödeme gün sayılarını geçmemek kaydıyla 2023 yılının aynı ayında çalışan sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısına göre destek ödemesi yapılacak.

2022 yılında sigortalı işçi çalıştırmamış ve 2023 yılından önce faaliyete geçmiş işyerleri destekten faydalanacak fakat 2023 yılında yeni kurulmuş vasfında olacak.

Emekli olup çalışmaya devam eden çalışanlar destekten yararlanamayacak. Böylece çalışma hayatından ayrılmayan EYT’liler destek dışında yer alacak.

SGK tarafından verilecek asgari ücret destek ödemelerinden faydalanmak isteyen işyerlerinin herhangi bir başvuru şartı bulunmuyor.

Destek ödemesi nakdi olarak yapılmayacak. Dolaylı yoldan yapılacak desteklerde işverenler SGK’ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.