Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK-AR Açıkladı: İşsizlerin Yüzde 90’ı Ödenek Alamıyor

TÜİK verilerinin aksine işsiz sayısının Temmuz’da yaklaşık 3,3 milyon yerine 8,7 milyon olduğunu açıklayan DİSK-AR, ödenek alamayan kesimin oranını ortaya koydu.
DİSK-AR Açıkladı: İşsizlerin Yüzde 90’ı Ödenek Alamıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı Temmuz 2023 dönemine ilişkin işsizlik verilerinin ardından DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) kendi hesaplamalarına göre geniş tanımlı işsiz sayısını paylaştı.

TÜİK ile DİSK-AR’ın işsizlik sonuçları daha önceki raporlardaki gibi Temmuz raporunda da birbirinden farklı oldu.

DİSK-AR’ın TÜİK verilerini baz alarak yaptığı hesaplamalara göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Temmuz ayında 8 milyon 742 bin kişi oldu. Böylece son 1 yılda geniş tanımlı işsiz sayısı 8,4 milyondan 8,7 milyon kişiye yükseldi.

DİSK-AR açıklamasında, “Temmuz 2023’te dar ve geniş tanımlı işsizlik oranı arasındaki makas 13,3 puan oldu. Dar ve geniş işsizlik arasındaki makasın bu denli açılmasının en önemli nedeni zamana bağlı eksik istihdam sayısı, ümidini kaybedenlerin, iş aramayıp çalışmaya hazır olanların ve iş arayıp işbaşı yapamayacak olanların sayısındaki artıştır” denildi.

İşsizlerin Yüzde 90’ı Ödenek Alamıyor

TÜİK istatistiklerine ek olarak Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerini de hesaplamalarına dahil eden DİSK-AR, işsizlik ödeneğinden faydalanamayan işsizlerin sayısını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İşsiz kalan ancak işsizlik ödeneğinden faydalanamayanların sayısı önceki aylarda olduğu gibi Temmuz ayında da yüksek oldu.

TÜİK verilerine göre Temmuz ayında toplam dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyon 291 bin kişiyken aynı dönemde İŞKUR’un verilerine göre işsizlik ödeneği alabilenlerin sayısı 367 bin 462 oldu.

Temmuz’da resmi işsizlerin yalnızca yüzde 11,2’si işsizlik ödeneği alırken 3 milyona yakın kişi ise ödenekten faydalanamadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.