Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşsizlik Ödeneği Şişmeye Devam Ediyor: Dolar Karşılığı Arttı

İşsiz kalan vatandaşlar için ayrılan işsizlik sigortası fonu istihdam verileri paylaşıldıkça gündeme gelirken, son gündem maddesi fonun büyüklüğüyle ilgili oldu.
İşsizlik Ödeneği Şişmeye Devam Ediyor: Dolar Karşılığı Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı işsizlik verilerinde Türkiye’de işsiz sayısı Ekim 2023 dönemde 3 milyona yakın oldu. İşsiz sayısı geçen yılın Temmuz ayından beri düşerken, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen işsizlik ödeneği ise yükselişte kayda geçti.

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), her ay açıkladığı raporlarda Türkiye’de işsizlik ödeneğinden faydalananların sayısının azaldığına dikkat çekerken, fonda biriken tutarın yükselmesine rağmen işsizlerin yüzde 90’ının ödenek alamadığını ortaya koydu.

Konuyu gündemine alan Ekonomi gazetesinin hesaplamalarına göre işsizlik sigortası fonu, dolar bazında bakıldığında 2016 yılından beri erirken, geçen yıl ise yaşanan deprem felaketine rağmen yeniden yükselişe geçti.

Fon, Kasım 2023 dönemi sonunda 106,6 milyar TL’ye ulaştı. Dolar bazındaki büyüklüğü ise bir önceki yıl 7,5 milyar dolar düzeyinde iken afet giderlerine rağmen 8,3 milyar dolara çıktı.

Fonun Değerlendirilmesiyle 30 Milyar TL Gelir Elde Edildi

İşsizlik sigortası fonunun dolar bazındaki karşılığı önceki yıllara göre 2023 sonunda yükseliş kaydederken, biriken tutarın nasıl değerlendirildiği de bir diğer konu başlığı oldu.

GCM Yatırım Banner

1 Ocak-30 Eylül 2023 döneminde fonun faiz geliri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,63 artarak 30,2 milyar TL oldu. Fonun değerlendirildiği alanlar 2023 Kasım ayı sonunda tahvil, mevduat hesabı ve Takasbank para piyasası oldu.

Fonda biriken varlığın yüzde 70,5’i tahvilde, yüzde 28,94’ü mevduatta ve yüzde 0,56’sı Takasbank para piyasasında değerlendirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.