Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrailli Bakan: “Filistin Konusunda Anlaşmazlık Yaşanıyor”

İsrail Savunma Bakanı Gantz, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri değerlendirirken Filistin'e yönelik açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
İsrailli Bakan: “Filistin Konusunda Anlaşmazlık Yaşanıyor”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz dün Türkiye’ye gelerek Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülkenin ilişkilerine yönelik olumlu mesajlar verildi. Bakan Gantz, bugün Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrailli Bakan, dün Türkiye’nin küresel istikrarın sağlanmasında önemli bir aktör olduğunu vurguladı. Filistin konusundaki gelişmelerin iki ülkenin ilişkilerine olumlu bir etkisinin olacağını aktardı. Ganzt bugünkü açıklamalarında da olumlu mesajlar verdi.

“İki Ülke Arasındaki İlişki Orta Doğu’nun Güvenliğine Katkı Sağlayacak”

İsrail Savunma Bakanı iki ülkenin güvelikle ilgili sorunlarının olduğunu kaydetti. Savunma alanında yeniden kurulan ilişkilerin Orta Doğu’nun istikrar ve güvenliğine katkı sağlayacağını aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Bakan Hulusi Akar’a terör tehdidi altında olan İsrail vatandaşlarına yönelik iş birlikleri için teşekkür etti.

İki ülke arasında ilişkilerin istikrarlı bir şekilde sürmesi için ekibine talimat verdiğini aktardı. İsrail’in Türkiye’yi küresel bir aktör olarak gördüğünü ifade etti.

“Anlaşmazlıklar Filistin Konusunda Yaşanıyor”

Bakan Gantz, son yıllarda iki ülkenin ilişkilerinin kötü olsa da aktif olduğunu kaydetti. Anlaşmazlıkların çoğunun Filistin konusunda yaşandığını aktardı. İsrail’in bu konuda güvenlik endişesi bulunduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

Filistinlilerin ekonomik ve insani yardım desteği almak istediklerini anladıklarını belirten Gantz, bu farkları kapatmanın ilişkilerin gelişerek olacağını söyledi. Savunma alanında herhangi bir proje hakkında konuşmadıklarını fakat gelecek iş bilirliklerinin konuşulacağını bildirdi.

Türkiye- Yunanistan ilişkilerine değinen Bakan, sorunlara en kısa zamanda çözüm bulunacağını umduğunu belirtti. Yunanistan ziyaretini ertelemesinin ise teknik sebeplerden kaynaklandığın söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.