Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’den ABD’ye Türkiye Şikayeti: Yatırım Değil, Yaptırım Gelsin

Türkiye’nin İsrail için bugünden itibaren toplamda 54 ürün grubunda ihracatı durdurma kararına yanıt sert oldu. Detaylar haberde…
İsrail’den ABD’ye Türkiye Şikayeti: Yatırım Değil, Yaptırım Gelsin
HABER GİRİŞ

Türkiye’de büyük tartışma yaşatan İsrail ile ticaret meselesi bugün gündemden düşmüyor. Bu sabah Ticaret Bakanlığı’nın İsrail’e ihracatı kısıtlama kararı aldığını duyurmasının ardından Ankara’ya yanıt gecikmedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, ithalatı yasaklanacak Türk mallarının listesinin hazırlanacağını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın talimatına atıf yapıldı.

Katz’ın, Türkiye’nin İsrail’e ihraç kısıtlaması getirdiği ürünlerin kapsamlı bir listesini hazırlama talimatı verdiği söylendi.

Açıklamaya göre Katz, “Türkiye, İsrail’le olan ticari anlaşmaları tek taraflı olarak ihlal etmektedir. İsrail buna karşı gerekli tüm tedbirleri alacaktır” çıkışında bulundu.


Ayrıca Hamas’ı desteklemek uğruna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendi ülkesinin ekonomik çıkarlarını bir kere daha feda ettiğini savundu.

“ABD’deki dostlarımızdan Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamalarını istedim” diyen Katz’ın yorumu şöyle:

GCM Yatırım Banner

İsrail, Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır. ABD’deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçerek, Türkiye’ye yatırım yapmayı durdurmaları ve Türkiye’den ürün ithalatını engellemeleri talimatı verdim.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.