Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsrail Savaşa Odaklandı: Acil Durum Hükümeti Kuruluyor

İsrail'de Netanyahu ile muhalif lider Gantz'ın ülkede acil birlik hükümeti kurulması için anlaştığı duyuruldu. Detaylar haberin içerisinde;
İsrail Savaşa Odaklandı: Acil Durum Hükümeti Kuruluyor
HABER GİRİŞ

Hamas militanları tarafından 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen sürpriz saldırının ardından bölgedeki gerilim tırmanmaya devam ediyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile muhalefet partisi lideri Benny Gantz’ın, ülkede acil bir hükümet kurma konusunda anlaştıkları açıklandı.

Tarafların Netanyahu, eski İsrail Savunma Bakanı Gantz ve görevdeki Savunma Bakanı Yoav Gallant’tan oluşan 5 üyeli bir savaş kabinesi kurma konusunda mutabakata vardığı duyuruldu.

Savaş kabinesi ile tamamen çatışmaya odaklanılacağı vurgulandı. Böylece savaş kabinesinin, Gazze’de Hamas’la mücadele sırasında ilgisiz herhangi bir politika veya yasayı teşvik etmeyeceğine işarete edildi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters, İsrail’in ana muhalefet lideri Yair Lapid’in bu aşamada olağanüstü hal hükümetine katılmasının beklenmediğine dikkat çekti.

Savaşın başlamasının ardından ABD, İsrail’e tam destek vereceğini açıklayarak ülkeye mühimmat göndereceğini açıklamıştı. Bölgede gerilim artarken ABD’nin bu hamlesi Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin  tarafından kınanmıştı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ayrıca Putin, Rusya’nın savaşla ilgili tutumunun taraflarca iyi bilindiğini Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanıp Filistin devleti kurulmasından yana olduklarını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.