Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Filistin Konusunda Bomba Açıklama!

Filistin-İsrail arasındaki gerilim hakkında flaş açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, savaştaki tarafını belli etti. Detaylar haberin içerisinde;
Putin’den Filistin Konusunda Bomba Açıklama!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Irak Başbakanı Muhammed Sudani, Moskova’da düzenlenen Rusya Enerji Haftası’nın ana oturumunda açıklamalarda bulundu. İsrail-Filistin arasındaki çatışmalara da değinen Putin, Filistin’e destek verdi.

Filistin devleti kurulmasına ilişkin temel siyasi sorunların çözülmesi gerektiğini söyleyerek, yoksa şiddet patlamasına yol açan durumunun normale döndürmenin mümkün olmadığını vurguladı.

İsrail-Filistin geriliminin genişlemesinin enerji sektörü dahil ağır sonuçları beraberinde getirebileceği konusunda uyaran Putin, durumun kısa süre içinde yatıştırmada başarının sağlanabileceğine ilişkin öngörüsünün olmadığını belirtti. Ancak mevcut durumun, büyük sorunlara yol açabileceğini söyledi.

Putin: Filistin Devleti Kurulmalı!

Rusya’nın sorunla ilgili tutumunun taraflarca iyi bilindiğine işaret eden Putin, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanıp Filistin devleti kurulmasından yana olduklarını dile getirdi.

Putin, “ABD ve İsrail’de de bağımsız Filistin devleti kurulmasını destekleyen çok sayıda kişi var. Ancak güç yoluyla çözüm elde edilmesinden yana olanlar daha baskın çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin İsrail’e destek için Doğu Akdeniz’e uçak gemisi göndermesine de tepki gösteren Putin, Amerika’nın söz konusu hareketine anlam veremediğini kaydetti.

Uzlaşmacı Çözüm Aranmalı

Amerika’nın göndereceği açıkladığı ikinci askeri destekten de bahseden Putin, “Hiçbir anlam veremiyorum. Lübnan’ı mı bombalamayı planlıyorlar? Ya da birilerini korkutmaya mı karar verdiler? Fakat orada artık hiçbir şeyden korkmayan insanlar var.” ifadeleriyle dikkat çekti.

İsrail-Filistin arasındaki gerilimin ABD’nin uyguladığı yöntemle çözülmemesi gerektiğine dikkat çekerek, konu hakkında uzlaşmacı çözümlerin aranması gerektiğinin altını çizdi.

ABD, Çözüm Mekanizmalarını Kötüye Kullanıyor

Putin, İsrail-Filistin çatışmasının tırmanmasında dahli olduğu gerekçesiyle İran’a yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu savundu. İsrail’in iskan politikasının bugünkü durumun sebeplerinden biri olduğunu öne sürdü.

ABD’nin de çözüm mekanizmalarını kötüye kullandığını kaydeden Putin, “Filistinlilerin en başından beri kendilerine ait gördükleri toprakların bir kısmı İsrail tarafından farklı zamanlarda ve farklı metotlarla, elbette çoğunlukla güç yoluyla işgal edildi.” dedi.

“Bugün itibarıyla sorun ne?” diyen Putin, çözüm mekanizmalarının oluşturulmasına rağmen ABD’nin son birkaç yılda bu mekanizmaları suiistimal ettiğini ve her şeyi kendi başına çözmeye karar verdiğini iddia etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın