Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail Merkez Bankası’ndan Para Birimine Destek

İsrail Merkez Bankası, ölümcül saldırıların ardından piyasaları desteklemek amacıyla 30 milyar dolara kadar döviz rezervi satacağını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
İsrail Merkez Bankası’ndan Para Birimine Destek
HABER GİRİŞ

İsrail Merkez Bankası, Hamas militanlarının hafta sonu gerçekleştirdiği ölümcül saldırının ardından keskin bir şekilde düşen yerel para birimini desteklemek amacıyla 30 milyar dolara kadar döviz rezervi satacağını duyurdu .

Merkez bankası, Pazartesi günü yayımladığı açıklamada, “Banka, şekel döviz kurundaki oynaklığı hafifletmek ve piyasaların düzgün işleyişinin devamı için gerekli likiditeyi sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde piyasada faaliyet gösterecek.” ifadesini kullandı.

Banka, 30 milyar dolarlık programın yanı sıra, piyasada 15 milyar dolara kadar SWAP mekanizmaları aracılığıyla piyasaya likidite sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Merkez Bankası: Elimizdeki Tüm Araçlarla Hareket Edeceğiz

Merkez Bankası olarak gelişmeleri izlemeye, tüm piyasaları takip etmeye ve gerektiğinde elindeki tüm araçlarla hareket etmeye devam edeceklerini bildirdi.

İsrail’in gösterge TA-35 endeksi Pazar günü yüzde 6,47 düşüşle kapanarak üç yıldan fazla bir sürenin en büyük kaybını kaydederek Mart 2020′ye geri döndü. Banka tarafından yapılan açıklamanın ardından endeks Pazartesi günü ilk işlem saatinde yüzde 0,11 arttı.

GCM Yatırım Banner

Diğer Orta Doğu borsaları düşüş kaydetti. Mısır’ın EGX 30 endeksi Pazartesi günü yüzde 0,6, Suudi Arabistan’ın Tadawul Tüm Hisseler Endeksi ise yüzde 0,55 düştü.

Eckstein: İsrail Ekonomisi Birkaç Haftaya Toparlanır

İsrail Merkez Bankası Eski Başkan Yardımcısı Zvi Eckstein yaptığı açıklamada, “İsrail ekonomisi çok güçlü. İran’ın fiziksel saldırısı olmadığı sürece, İsrail’in bir veya iki hafta içinde ekonomik olarak tam işleyişine geri dönmesi çok muhtemel.” şeklinde konuştu.

Tel Aviv Üniversitesi’nde ekonomi profesörlüğü görevini yürüten isim, İsrail’in para biriminin biraz değer kaybedeceğini çünkü hem İsrailliler hem de yabancıların, İsrail’in ekonomideki riski arttıkça İsrail’e olan risklerini azaltacaklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.