Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’da Enflasyon Ocak’tan Bu Yana En Düşük Seviyesinde

INE, İspanya'nın Ekim ayı enflasyon oranını açıkladı. Enflasyon piyasanın beklentilerinin altında kalarak düşüş seyrini devam ettirdi. İşte detaylar...
İspanya’da Enflasyon Ocak’tan Bu Yana En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), Ekim ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Yıllık bazda enflasyon yüzde 7,30 seviyesinde yer aldı. Piyasanın yüzde 8’lik beklentisinin altında kaldı.

INE tarafından açıklanan verilerde aylık bazda Eylül’deki yüzde 0,7’lik düşüşten hafif toparlanarak yüzde 0,4 olarak saptandı. Yüzde 1’lik artış beklentisinin altında kaldı.

Enflasyon Ocak ayından bu yana en düşük seviyesinde yer aldı.  Ayrıca INE verilerinde TÜFE’nin Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedef oranının üzerinde kaldığı kaydedildi.

Eylül ayında enflasyon, Ağustos ayında yüzde 10,4’den, yüzde 8,9’a gerilemişti. Temmuz ayında 37 yılın zirvesine ulaşan yüzde 10,8’den düşüşe geçmişti. İspanya’da çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 6,2  olarak kaydedildi.

İspanya Enflasyon Yıllık Değişim
Kaynak: INE

Harmonize enflasyon oranı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 yükseldi. Enflasyonun düşmesinin temel nedeni elektrik fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

İspanya’dan Enerji Kriziyle Mücadelede Elektrik Faturalarına İndirim

Dünya genelinde hakim olan enerji krizi birçok ülkeyi önlem almak zorunda bıraktı. Bunlardan biri olan İspanya’da geçtiğimiz günlerde elektrik faturasına yönelik bir indirim sağlandı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, yeni önlem paketinde düşük gelirli hanelerin elektrik faturalarında yüzde 40’lık indirim sağlanacağını belirtti. Paketin bütçesinin 3 milyon euro olduğu ifade edildi.

Enerji kriziyle mücadelesi kapsamında ayrıca doğal gaz satış vergisinde yüzde 5’lik bir indirime gidilmişti. Bu paketin 31 Aralık tarihine kadar süreceği aktarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.