Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya Enflasyonu Ağustos’ta Yavaşlasa da Zirvede Kaldı

İspanya’da enerji fiyatlarındaki düşüş 4 ay sonra Ağustos’ta enflasyonu yavaşlatsa da 37 yılın artış rekoru korundu. Enflasyon oranı yüzde 10’un üstünde kaldı.
İspanya Enflasyonu Ağustos’ta Yavaşlasa da Zirvede Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), İspanya’nın Ağustos ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilini paylaştı. İspanya’da yıllık enflasyon Ağustos’ta beklentilerin altında kaldı.

Yıllık bazda yüzde 10,9 artış beklenen enflasyon, INE verilerinde yüzde 10,4 olarak açıklandı. Böylece dört ayın ilk yavaşlaması Ağustos ayında kayda geçti.

Ağustos’ta enflasyon, aylık bazda yüzde 0,3 artış beklentisinin aksine yüzde 0,1 oranında arttı. Önceki ay yüzde 0,3 düşüş yaşanmıştı.

Çekirdek enflasyon tahmini, aylık bazda Temmuz’daki yüzde 6,1’den Ağustos’ta yüzde 6,4’e yükseldi. Bu rakam, 1993’ten bu yana en yüksek seviye oldu.

İspanya’da yıllık bazda harmonize enflasyon oranı, beklentileri karşılayarak, Temmuz 2022’deki yüzde 10,7’den Ağustos’ta yüzde 10,3’e düştü.

GCM Yatırım Banner

INE raporunda Ağustos ayı enflasyonundaki düşüşün temel olarak akaryakıt fiyatlarındaki hafiflemeden kaynaklandığı belirtildi.

“İspanya Ekonomisi Enflasyon ve Savaşa Rağmen Büyüyecek”

Haziran’da yüzde 10,2 ile çift haneye ulaşan İspanya enflasyonu, 1985 yılından bu yana ilk kez yüzde 10’u geçerken, zirve artış sonraki ay da devam etmiş, Temmuz’da yıllık enflasyon yüzde 10,8 olarak kayda geçmişti.

İspanya’nın da yer aldığı Euro Bölgesi’nde çift haneli artışlar çoğalmış, Temmuz ayında enflasyon yüzde 8,9 ile yeni rekora ulaşmıştı.

Tüm bu karamsar tabloya rağmen İspanya Maliye Bakanı Nadia Calvino, Temmuz ayının başında yaptığı değerlendirmede,  yükselen enflasyona ve Rusya-Ukrayna savaşına rağmen gelecek yıl ülke ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın